SSD Takılan Bilgisayara Temiz Windows 10 Kurulumu


Daha önce Asus N550JK Dizüstü Bilgisayara SSD Montajı ve Asus N550JK Dizüstü Bilgisayarda DVD Yuvasına Sabit Disk Takma başlıklı yazılarımda anlattıklarımın üzerine bilgisayarıma temiz Windows 10 kurulumu yapmıştım.

Normal şartlarda bu adımların üzerine taktığınız SSD’ye sabit diskinizi klonlayarak aynen kullanmaya devam edebilirsiniz. Klonlama amacıyla da EaseUS Todo Backup ve Macrium Reflect Free gibi yazılımlardan yararlanabilirsiniz. Ancak temiz kurulum yapmanız öneriliyor. Taze bir başlangıç gerçekten de fena olmaz, uygulamalardan arada bir arınmak gerek. Buradaki esas amacımız, özellikle de Windows 8’den ücretsiz yükselttiysek, orijinal Windows 10’umuzu kaybetmemek.

Bir yemek tarifi edasıyla ilerleyelim adım adım:

 • Windows 10 kurulum medyasını indirin ve en az 8 GB’lık bir USB belleğin içine kurun. Nasıl yapılacağı bağlantıda ayrıntılı bir şekilde yazıyor, bağlantı değişse bile arama motoruna “Windows 10 indir” yazarak kolayca erişebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızdan içinde hali hazırda Windows 10 kurulu olan sabit diskinizi çıkartın, evet fiziksel olarak bağlantısını kesin. Bunu sabit diskin takılı olduğu rayı hafifçe öne iterek yapabilirsiniz.
 • Sadece boş SSD’niz takılı iken içinde Windows 10 bulunan USB belleğinizi de takın ve bilgisayarınızı başlatın.
 • Bilgisayarınız muhtemelen USB bellek üzerinden başlayacaktır, eğer başlamazsa F2 veya bilgisayarınızın markasına göre sizi BIOS ayarlarına götüren tuşa başlangıçta basarak karşınıza çıkan ayarlardan Boot Priorities listesinde USB belleğinizi üst sıraya çıkartın.
 • Bilgisayarınız USB bellekten başlayınca Windows 10 kurulumunu da başlatın. Kurulacak disk olarak çiçeği burnunda SSD’nizi seçin.
 • Kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme (Settings > Update & Security > Activation) yolunu izleyerek lisansınızı kontrol edin. Aşağıdakine benzer bir durumla karşılaşmanız gerek:

Yalnızca diskinizi değiştirdiniz, anakartınız ve diğer parçalarınız aynı. Windows 10 sizi ve bilgisayarınızı tanıyor, dolayısıyla bilgisayarınızın da hali hazırda lisanslanmış olduğunu biliyor.

 • Sonradan BIOS ile boğuşmamak için bilgisayarınız açıkken sabit diskinizi de bilgisayarınıza takın. Eğer rayı biraz öne ittiyseniz daha önce şimdi geri yerine kaydırma zamanı. Eğer bilgisayar kapalıyken sabit diskinizi takarsanız BIOS’tan Boot Priority listesinde SSD’nizi üst sıraya almanız gerek. Bilgisayarınız SSD üzerinden çalışıyor olmalı.
 • Sabit diskinizi taktıktan sonra başlat ikonuna sağ tıklayıp Disk Yönetimi‘ne bir uğrayın. Orada sabit diskinizi ayrıca bir disk olarak göreceksiniz. İçerisinde işletim sistemi yani OS kurulu olan kısma gelip sağ tıklayın ve diski temizle deyin. Bu şekilde eski Windows 10’unuz da tarihe karışmış oluyor. Sonradan taktığınız sabit diskteki OS kısmını temizlemeye dikkat edin, SSD ile sabit diski muhtemelen kapasitelerinden kolayca ayırt edeceksiniz.
 • Temizlediğiniz kısmı ayrı bir veri diski olarak kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin!


“SSD Takılan Bilgisayara Temiz Windows 10 Kurulumu” için 3 cevap

 1. Hocam selamlar,

  Gayet açık ve güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. Temiz bir Linux kurulumu için de yazı yazacak mısınız? Yazacak olursanız cevap verirseniz sevinirim. Yazınızı dört gözle bekliyorum.

  • Aynı adımları tekrar ederken bir Linux dağıtımının medyasıyla yeni SSD’ye kurulum yapmak yeterli olacaktır:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.