Philips Jelly Masa Lambası


Masa lambalarını gereksiz bulmuşumdur. Taa ki bir gün elektrikler kesilene ve Fenix E12 el fenerim ile karanlıkta kitabımı okumak zorunda kalana kadar. Her yer karanlıkken sadece ve sadece sayfanın aydınlık olması öyle bir odaklanma artışı sağladı ki okuduklarımı hâlâ hatırlıyorum.

Philips’in kendi sitesinden mavi renkli modelin görseli.

Bir süredir benim için ciddi bir sorun durumuna gelen odaklanma eksikliğini, özellikle günün ilerleyen saatlerinde üzerime çöken yorgunluktan gelen odaklanma zaafını masa lambası kullanarak çözebileceğimi düşündüm. Bu amaçla, iyi bir şey de olsun, dekoratif de dursun diye Philips Jelly Masa Lambası aldım, işe yaradı. Tabii ürünün ana işlevini düşündüğümüzde, yani yetersiz aydınlatma ile başa çıkmak, o konuda da oldukça başarılı.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz, karanlıkta bu şekilde bir lamba veya başka bir aydınlatma yardımıyla kitap okumanın gözleri bozduğu konusunda tedirginseniz, tedirgin olmaktan vazgeçebilirsiniz, Evrim Ağacı’nın hazırladığı şu güzel derlemede de görülebileceği gibi bu etkinliğin göz kusurları ile bir bağlantısı bulunamamış. Gözünüzü biraz yorar mı peki? Evet. Değer mi? Size kalmış.

Ürünün sarı, kırmızı ve mavi modelleri var, hepsi de güzel. Ben maviyi seçtim. Kutusunu, biraz hantal olan kutusunu, masaya yatıralım şimdi:

Ürünün tablasının sıkı sıkıya kartonla sarılarak bantlandığını ve gövdesinin de temaslardan korunması için karton çerçeve içerisine alındığını görüyoruz kutu içeriğinde:

Garanti belgesi, kullanma kılavuzu da içerisinde. Ürün baştan aşağı naylon ambalajla sarılmış durumda, zaten sağlam olan bir ürün için güzel bir koruma.

Ürünün fiyatı ben aldığımda 89 TL idi. Her seçiminde iktisadına özen gösteren ben için pek uygun görünmese de beğenerek ve kalitesine güvenerek aldım. Tabi ki daha pahalı seçenekler de mevcut.

En beğendiğim özelliği lambanın kauçuk boynunu istediğiniz gibi rahatça bükebilmeniz. İstediğiniz her yöne çevirebilir, icabında masanızı değil tüm odanızı da aydınlatabilirsiniz. Bu şekliyle kendisine göre daha mekanik, daha az esnek kalan masa lambalarından çok daha sempatik. Yüksekliği 38,2 cm, derinliği 34,4 cm, genişliği ise 15 cm ürün ambalajında belirtilene göre, ürünü büküp evirip çevirdiğinizde bu değerler değişiyor doğal olarak. Kablo uzunluğu ise 1,5 metre, masaya yakın bir priziniz olsa iyi olur.

Ürünün dahili LED’leri toplam 3,6 Watt güç tüketiyor, yani ultra ekonomik. 35 cm’de 800 lüks’ten fazla aydınlatma şiddetine sahip, güzel aydınlatıyor. Işığın rengi ise 6500 K seviyesinde, yani biraz soğuk bir renk, sarı değil, beyazla buz mavisi arası bir ton. Ayrıca lambanın çevresindeki mavi detay aydınlanan alanın en dışında ufak ve güzel bir mavilik de oluşturuyor:

Işığı çok güzel yaydığını ve özellikle hedeflenen alanda son derece eşit dağıttığını söyleyebilirim, bunu sağlayan 6 dahili LED’in her biri birbirine eşit uzaklıkta aşağıdaki gibi yerleştirilmiş:

Dahili LED’ler ile ilgili bir sıkıntı, normal şartlar altında yıllar yıllar kullandığınız bu ürünün LED’leri bozulursa yerine yenisini takamayacak olmanız veya takmakta zorlanacak olmanız. Diğer masa lambalarında ampulü kolayca değiştirmek yetiyor biliyorsunuz.

Sonuç olarak, ben tatmin oldum. Masa aydınlatmasının sağladığı fazladan odaklanma ile artık normalde yorgunluktan devrildiğim her akşam en az bir saat kazanıyorum. Philips Jelly ise son derece kaliteli ve eğlenceli bir yardımcı, fiyatını göze alana. Güle güle kullanın.

Sıcak yaz günlerinde gelen bir düzeltme: Lamba çok ısınıyor yanarken, eğer çalıştığınız ortam sıcak ve havasızsa ter içinde kalmanıza neden olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.