Kışın Uyanamama Sorununa Bir Çözüm: Akıllı Ampul


Öncelikle kestane balının diyarı Zonguldak’tan tüm dünyaya selamlar!

Bildiğiniz üzere Türkiye son bir kaç yıldır kışları saat değişikliğine gitmiyor. Bu nedenle, dört mevsim boyunca Türkiye’den bile geçmeyen bir meridyene göre yaşıyoruz (Evet Iğdır’ın da doğusunda). Sonuç olarak ülke nüfusunun büyük bir kısmı sabahları uyanıp işe veya okula gitmek için hareketlendiğinde hava hâlâ karanlık oluyor (Bu yazının yazıldığı tarihte güneşin doğuş saati İstanbul’da 08.03). Bu durumun neden olduğu olası tüketim ve güvenlik problemleri bu yazının boyunu aşıyor. Ancak kışın uyanmak sizler için eziyete dönüştüyse bunun için farklı bir öneriyle geliyoruz: akıllı ampul. Yalnızca saat uygulamasından kaynaklı değil, herhangi bir nedenden dolayı odanız sabahları yeterince ışık almıyorsa da (karartıcı perde, penceresiz oda – burası İstanbul) aynı çözüme başvurabilirsiniz.

Bir süredir zaten piyasada dolaşan akıllı aydınlatma çözümlerinin mantığı çok basit: Ampul zaten sürekli elektriğe bağlı bir tür ev aleti aslında, neden buna ekstra işlevler yüklemeyelim?

Philips oldukça kaliteli ve doğal olarak da bir miktar pahalı alternatifler sunuyor. Ben daha ekonomik ancak yine de güzel bir çözüme yöneldim: TP-LINK Tapo L530E Renkli Wi-Fi LED Ampul. L510E modelinden tek farkı çok renkli olması. Tek amacınız uyanmaksa daha fazla para vermek istemeyebilirsiniz doğal olarak.

Öncelikle ampulü taktığınız odada kablasuz internet bağlantınızın çektiğine emin olun, uzaktan yönetmek için ihtiyaç duyacaksınız.

Kurulum çok basit: Ampulünüzü aldıktan sonra eskisiyle güvenli bir şekilde değiştirin. Telefonunuza TP-Link Tapo uygulamasını indirin. Uygulamayı açtığınız anda ampulü nasıl kuracağınız konusunda sizi adım adım yönlendirecek. Yarım dakika içerisinde ampulünüz kullanıma hazır. Ampulünüzü mümkün olduğunca anahtardan değil uygulamadan yönetmeye çalışın.

Peki sonra neler yapabilirsiniz?

1. Yukarıda da bahsettiğim gibi, ışığınızı sabahları açılmaya programlayabilirsiniz. Işığı alarmla beraber belirli bir saate kurduğunuzda çok daha kolay uyanabilirsiniz:

2. Işığın şiddetini, rengini vs. uzaktan kontrol edebilirsiniz:

3. Evde yokken, örneğin tatildeyken ışığınızı uzaktan açıp kapatabilir ve güvenlik konusundaki endişelerinizi azaltabilirsiniz:

4. Zamanlayıcı menüsüyle ışığın ne kadar zaman sonra, hangi renkte ve şiddette açılacağına/kapanacağına da karar verebilirsiniz.

5. Eğer evde alexa gibi bir sesli asistanınız varsa ışığı sesle yönetebilirsiniz.

6. Diğerleri kadar işlevsel değil ancak parti modu gibi özellikleri de var.

Uzun lafın kısası, akıllı ampul sabah erken saatlerde uyanabilme konusundaki sorunlarımı son derece hafifletti diyebilirim. Sıradan bir ampule göre biraz pahalı ancak karşılığında sabahın güzel saatlerini size geri veriyor. Kesinlikle değer.

Not: Birkaç defa gecenin ortasında ampul kendi kendine yandığı için uykum bölündü. Neden olduğunu araştırınca gece elektrik kesintileri yaşandığını fark ettim. Elektrik kesilince ister istemez ampulden de güç kesiliyor. Elektrik geri geldiğinde ampul yeniden takılmış gibi yanmaya başlıyor. Sonuç: Gecenin 3’ünde uyanıyorsunuz. Yine de ampulün değil şebekenin suçu, her türlü almaya değer.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.