Hafızası Dolu iPhone’a Güncelleme Yükleme


Kapasitesini hafıza kartı gibi ekstra araçlarla genişletemediğimiz iPhone ya da iPad cihazlarında (özellikle biraz yıllanmışsa) zamanla ciddi kapasite problemleri yaşamaya başlayabiliriz. Kapasiteyi rahatlatmanın birkaç yolu var: Galerimizdeki gereksiz fotoğraf ve videoları ara ara gözden geçirip temizlemek, kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak vs. Bir tanesi de, eğer diğer sistem verileri şişmişse bu verileri hafifletmek.

Yeterli alanınız yoksa sistem güncellemelerini kurmak bir yerden sonra olanaksız hale gelebilir. Güncellemeler hem indirme aşamasında hem de kurulum aşamasında belirli bir alana ihtiyaç duyar. Bazen güncellemelerden kaynaklı indirmeler zaten az olan kapasiteyi tamamen doldurabilir ve kuruluma imkan vermeyebilir. Böyle durumlarda güncellemelerden kaynaklı indirmeleri Ayarlar>Genel>iPhone Saklama Alanı altında üst sıralarda görme ihtimaliniz var. En son iOS 14.5.1 güncellemesi için gerçekleşen 1 GB’tan büyük indirme yüklenemediği için kaldırmak zorunda kaldım. Çözüm? Her problem kendi çözümünü bir çıkış yolu önerisi:

1. Eğer artık iPhone’u ile sürekli kapasite problemi yaşayan bir kullanıcısı iseniz ve telefonunuzu yenilemek planlarınız arasında henüz yoksa, Genel>Yazılım Güncelleme ayarlarından Otomatik Güncellemeleri kapatın. Bunun güvenli bir çözüm olmadığının farkındayım, ancak telefon wifi’ye bağlı iken sessiz sedasız indirilen güncelleştirmeler nedeniyle boş yer kalmaması ve sabahları Whatsapp’ı açamamak canımı daha çok sıkıyor. Uygun güncelleştirme var ise telefon zaten sizi uyarıyor. Ayrıca kendiniz ara ara girip kontrol de edebilirsiniz.

2. Güncelleştirmeleri telefonu bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden kurmak. Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp iTunes’u açtığınızda zaten güncelleme olup olmadığını program size anında haber veriyor, vermese bile cihaz seçeneklerinden bunu görebilirsiniz:

İndir ve güncelle dediğinizde bilgisayarınız indirmelerin yükünü telefonunuzun sırtına bindirmeden sakince güncellemeyi indiriyor ve telefonunuza kuruyor:

Açık konuşmak gerekirse telefonum kullanım ömrünün sonuna göz kırpmaya başladığından beri iTunes’tan daha fazla faydalanıyorum.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.