iOS’ta Diğer Sistem Verilerini Temizleme


Bir sabah uyanmışsınız ve iPhone’unuzun kapısına onlarca güncelleştirme dayanmış yüklenmeyi bekliyor. Dönüp bir daha bakmışsınız ve sistem güncelleştirmesi de yüklenmeyi bekliyor. Ama yüklenemiyor. Çünkü iPhone saklama alanınız neredeyse tamamen dolu. Hayret! Sizin o kadar neyiniz var da depolama alanınız ağzına kadar dolmuş? Hemen Ayarlar>Genel>iPhone Saklama Alanı yolunu takip ediyorsunuz, sayfanın en altına kadar kaydırıyorsunuz ekranı ve bir bakmışsınız diğer sistem verileri kontrolden tamamen çıkmış.

Yakın zamanda başıma gelen bu durum nedeniyle iOS’un yeni sürümünü yüklemekte oldukça zorlandım. Ufak bir temizlik operasyonu yürütmem gerekti. Meselenin sonunu merak edenler için söylüyorum: iPhone’u iTunes yardımıyla bilgisayar yedekleyip telefonu sıfırladıktan sonra yedeklemeden geri yüklemek sorunu kalıcı olarak çözdü. Bunun yanında depolama alanınızı rahatlatacak bir iki ufak ve gerçekçi çözüm önerisini aşağıda bulabilirsiniz. Gerçekçi kısmı önemli. Çünkü forumlardaki veya diğer internet sitelerindeki üstünkörü kopyala-yapıştır öneriler size alan kazandırmadığı gibi genelde zaman kaybettiriyor.

1. Öncelikle galeriniz muhtemelen en iyi anı yakalayabilmek için art arda çekilmiş onlarca çok yakın pozla ve bir sürü gereksiz video ile dolu. Yeni nesil telefonlarda artık bu tür dosyalar görüntü kalitesindeki artıştan ötürü oldukça yer kaplıyor. Bunları gözden geçirmenin ve gereksiz gördüğünüz fotoğraflar ve videoları silmenin vakti artık geldi. Evet geldi. Zaten çoğunu sadece çektiniz ve daha sonra bir daha dönüp bakmadınız bile. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Ancak zaten telefonu elinizden günde birkaç saat düşürmüyorsunuz, bir kısmında gayet yapabilirsiniz. Gereksiz gördüğünüz fotoğraf ve videoları sildikten sonra sonucu hemen görebilmek için Fotoğraflar>Albümler>Son Silinenler‘e ulaşıp burayı da boşaltmayı unutmayın.

2. Whatsapp suda bekledikçe şişen bir uygulama. Dahil olduğunuz onlarca grup, onlarca insan arasında paylaşılan fotoğraflar, sesli mesajlar, videolar, dokümanlar derken iki haneli gb’lere ulaşan Whatsapp uygulamaları görmek gayet mümkün. Bunları önlemenin iki yolu var. Birincisi Whatsapp’e girdikten sonra Ayarlar>Saklama Alanı ve Veriler yolunu izleyip medyaların otomatik indirilmesini kapatmak. Bu sayede gruplara atılan komikli şakalı fotoğraf ve videoların gereksiz yer kaplamasını önlemek. İkincisi yine Whatsapp’ta Ayarlar>Saklama Alanı ve Veriler>Saklama Alanını Yönet yolunu izleyerek kimle veya hangi grupla yaptığınız sohbetin ne kadar yer kapladığını görmek. Burada seçenekler oldukça detaylı, tek tek veya topluca veri silerek telefonunuzda kolayca yer açabilirsiniz.

3. Bazı uygulamalar vardır. Hevesle yüklemişsinizdir. Ancak pek de kullanmamışsınızdır. Kendisi de oldukça yer kaplıyordur ancak silmeye kıyamıyorsunuzdur. İşte bu uygulamaları kaldırabilirsiniz. Telefonda Ayarlar>Genel>iPhone Saklama Alanı yolunu izlediğinizde karşınızda çıkan listede o uygulamayı bulun ve girin. Burada Uygulamayı sil değil Uygulamayı kaldır diyerek verilerinizi koruyabilir ve aynı zamanda kullanmadığınız bir uygulamanın kapladığı yeri kazanabilirsiniz. Temsili uygulama kaldırma sayfası:

4. Son olarak gelelim zurnanın zırt dediği yere. Bu temizliklerin ardından depolama alanınız rahatlamış olabilir ve güncelleştirmeleri artık yükleyebiliyor olabilirsiniz ancak hâlâ diğer sistem verilerinden kurtulamadınız ve ileride yine karşınıza çıkacak bu sorun. Diğer dediğimiz verileri, telefonunuzu kullanırken biriktirdiğiniz ve kullanımınızla alakalı veriler. Safari internet geçmişinizi temizleyerek vs. bir miktar azaltabilirsiniz fakat bu miktar yeterli olmayacaktır büyük ihtimalle. Çözüm:

 1. iPhone’unuzu bilgisayarınza bağlayın.
 2. iTunes’u açın.
 3. Cihazınıza gelin.
 4. Yedeklemeler kısmında Bu Bilgisayar’ı işaretleyin.
 5. Şimdi Yedekle diyerek telefonunuzu bilgisayarınıza yedekleyin (iCloud’unuzda yeterli yer olmadığı varsayımıyla yazdım, yeterli yeriniz varsa uğraşmayın, direkt iCloud’a telefon veya bilgisayar üzerinden yedekleyin.)
 6. Yedeklemenin başarıyla tamamlandığından En Son Yedekleme kısmına bakarak emin olun.

Sonra telefonunuza gelin.

 1. Ayarlar>Genel>Sıfırla yolunu izleyin.
 2. Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil deyin ve gerekli onayları verin.
 3. Telefonunuz sıfırlandıktan sonra ilk günkü gibi bir ayar ekranı çıkacak karşınıza. Telefonu bilgisayarınıza takın.
 4. iTunes’u açın.
 5. Telefondaki ayarlardan yedeklemeden geri yükleme seçeneğini seçin.
 6. Gerekli onayları verin ve bekleyin.
 7. Diğer sistem verilerini yeniden kontrol edin. Kaç gb olmuş?

Bu çözüm uğraştırıcı, ancak net. 15 gb’lık Diğer verisi 5 gb’a düşebilir.

Bu tür bir temizleme operasyonundan sonra telefonunuzun Apple tarafından desteklenme süresi sona erene kadar sizi idare etme ihtimali gayet var.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.