Zoom’da Video Dönüştürme Hatası


Bir başka kanserle daha yeniden birlikteyiz.

Çevrimiçi çalışma ve eğitim uygulamalarının yaygınlaşmasıyla Teams, Zoom gibi programların günlük hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline geldiği malum. Özellikle Zoom, salgının başından bu yana adından sıkça söz ettirdi; neredeyse “Zoom’da görüşmek” herhangi bir çevrimiçi görüşme yerine kullanılan bir deyim haline geldi (Aynı şeyi “Google’lamakta” görmüştük daha önce). Pek çok şirket ve eğitim kurumu artık dersleri, toplantıları, görüşmeleri Zoom üzerinden gerçekleştiriyor ve hatta kayda alıp saklıyor veya paylaşıyor. Bu kayıt uygulamaları sırasında başınıza gelebilecek bir sorunun üzerinde duracağım. Bu sorunun çözümüne bir an önce erişmek sizin için kritik öneme sahip olabilir çünkü kaydetmeye çalıştığınız görüşme belge niteliği taşıyor olabilir. Bu nedenle doğrudan soruna ve çözüme geçiyorum:

Zoom’da bir toplantıyı kaydederken önce Belgeler’de (veya Mac’te başka bir yerde) o toplantı adına bir klasör açılır. Oraya .zoom uzantılı birtakım dosyalar kaydolur ve siz toplantıyı sona erdirdiğinizde o dosyalar Zoom uygulaması tarafından video dosyalarına dönüştürülür. Bu dönüştürme başarısız olabilir. Klasöre gidip videolara erişmeye çalıştığınızda şöyle bir manzara ile karşılaşabilirsiniz:

Görsel: Reddit

Bu “double_click_to_convert_x.zoom” dosyalarına çift tıklasanız bile hata alabilir veya hiçbir sonuç alamayabilirsiniz. Bu durumda bu videoları sizin dönüştürmeniz gerekebilir. Bunun birkaç yolu var ancak ben bunun en kullanışlı, en az teknik ve en kısa olanını göstermeye çalışacağım:

1. Öncelikle Zoom’da yeni bir isimle öylesine bir toplantı başlatın.

2. Öylesine başlattığınız bu toplantıda kayıt başlatın.

3. Kaydı durdurun ancak toplantıyı bitirmeyin. Zaten kaydı durdurduğunuzda Zoom size video dönüştürme işleminin toplantı biterken gerçekleştirileceğini söyleyecek.

4. Öylesine başlattığınız toplantının kaydolduğu klasöre gidin. Oradaki “double_click_to_convert_x.zoom” dosyalarını silin.

5. Dönüştürmek istediğiniz toplantının “double_click_to_convert_x.zoom” dosyalarını öylesine açtığınız toplantının “double_click_to_convert_x.zoom” dosyalarının yerine yapıştırın.

6. Şimdi öylesine başlattığınız toplantıyı bitirin. Zoom dönüştürme işlemini başlatacak ve tamamlandığında size haber verecek.

Burada yaptığımız şey kabaca şu: Bir hata ile karşılaştık, bir dönüştürme işlemi yapmak istiyoruz ancak meselenin teknik derinlikleri ile uğraşmak istemiyoruz. Biz de Zoom’u kandırıyoruz. Eski kayıt dosyalarını yeni kayıt dosyalarıymış gibi yutturup dönüştürme işleminin bizim yerimize Zoom tarafından gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.

Umarım işinizi görür. Kolay gelsin.


“Zoom’da Video Dönüştürme Hatası” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.