Word’de Topluca Köprü Kaldırma


Son derece pratik bir yazıyla daha yeniden birlikteyiz.

Bu seferki senaryomuz şöyle: Diyelim ki bir internet sitesinden Word belgenizin içine uzunca bir metin kopyaladınız. Ancak biliyorsunuz ki internet sitelerinde bol bol tıklanabilir bağlantı olabilir. Bu bağlantılar Word belgenize köprü (hyperlink) olarak geçiş yapacaklar. Ancak siz belgenizde bunları istemiyorsunuz. Nasıl başa çıkabilirsiniz?

Tabii ki bağlantılara tek tek tıklayıp “Köprüyü kaldır” diyerek değil…

Öncelikle önleyici çözümlere odaklanalım. Bir metni kopyaladıktan sonra onu Word belgenizin içine yapıştırmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu seçenekleri Giriş sekmesinin en solundaki Yapıştır menüsünün altındaki oka tıklayarak ve menüyü genişleterek görebilirsiniz. Daha da kolayı, yapıştırmak istediğiniz yere sağ tıklarsanız yapıştırma seçenekleri doğrudan karşınıza çıkar. Bu seçenekler size biçimlendirme konusunda esneklikler sağlamaktadır. Bu seçeneklerden bir tanesi ve sizi ilgilendireni de Yalnızca metni koru (Keep text only). Yalnızca metni koru derseniz Word yapıştırılacak olan metni belge içindeki yapıştırdığınız yerin biçimlendirmesine uydurarak yapıştırır. Bu sırada köprüler de kaybolur. Düz metinler için bu harika bir çözüm.

Ancak, eğer biçimlendirmeden kurtulmak istemiyorsanız veya yalnızca metni koruma seçeneği metni anlaşılmaz hale getiriyorsa (Uzun bir metninin başlıkları belirsizleşebilir, dört beş sütunlu tablolar bozulabilir vb.) başka bir seçenek daha var. Köprüleri kaldırmak istediğiniz metni tarayın. Sonra klavyenizde şu kombinasyonu tuşlayın:

Ctrl + Shift + F9

Seçtiğiniz bölgedeki bütün köprüler kaldırıldı.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.