Windows’ta Pencerenin Ekranın Dışında Kalması


Durumun tam tarifi şu: Örneğin bir uygulama açıyorsunuz. Uygulama görev çubuğunda (aşağıda) açık görünüyor. Küçültülmüş durumda da değil, normalde uygulamının içeriğini görebilmeniz lazım. Ancak pencere ekranda değil. Sağda, solda, bir yerde ama ekranda değil.

Bu, bilgisayarını sık sık projeksiyon cihazı veya ekstra monitöre bağlayanların ve ekranlarını genişletenlerin karşılaşabildiği bir sorun. Bilgisayarınızın bağladığınız cihazla bağlantısını ekran ayarlarını eski haline getirmeden lak diye kopardığınızda ortaya çıkabiliyor. Dikkatli bakarsanız göremediğiniz pencerenin ekranın genişlettiğiniz tarafında kaldığını fark edebilirsiniz.

Bu sorunu uygulamayı kapatıp açarak vs. çözemeyebilirsiniz. Eğer pencere tam ekran modunda değilse ve imleç yetişiyorsa pencereyi ekranınızın içine genişleterek kurtarabilirsiniz. Ancak pencere tam ekran modundaysa genişletemeyeceğiniz için bir başka basit çözüme ihtiyacınız var:

Shift’e basılı tutarak pencerenin görev çubuğundaki simgesine sağ tıklayın. Orada çeşitli seçenekler açılacak: Boyutlandır, küçült, büyüt, kapat vs. Hareket ettir dediğiniz zaman imleçle veya klavyenin ok tuşlarıyla pencereyi hareket ettirebilirsiniz. Pencereyi ekranınızın içine bu şekilde geri getirebilirsiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.