Windows Phone – Cihaz Adı Değiştirme


Bu zamanlarda Windows Phone işletim sistemi yüklü, geneli Lumia olan mobil cihazlardan kullanmak marjinallik-aykırılık alameti olarak gösterilebilir toplumumuzda. Doğal olarak biz Windows Phone kullanıcıları aykırı problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz:

wphone_b

Bluetooth ile emektar bir Nokia’ya birkaç resim atmaya çalışırken cihaz ismi değiştirme konusunda Ayarlar>Bluetooth altında herhangi bir seçenek bulunmadığını fark edeli çok oldu. Karşınıza çıkan ekran aynen yukarıdaki gibi. Yine de bir şeyler karalayayım diye uğradım buralara.

Anahtar nokta şu, cihazınızın adı her anlamda cihazınızı temsil ediyor, Bluetooth ile sizin cihazınızla cihazını eşlemeye çalışan kişiler de bu ad ile karşılaşıyor. Dolayısıyla cihaz adını değiştirmeniz gerekiyor. Oldukça basit bu işlem için de çare bilgisayar bağlantısı:

  • Cihazınızı orijinal USB bağlantı kablosu ya da en azından çok kalitesiz olmayan bir kablo ile bilgisayara bağlayın.

wphone_bilgi

  • Windows Gezgini ile Bu Bilgisayar’a girdiğinizde cihazınız görünecektir. Görünmediyse telefonunuzdan güvenlik kodunuzu girmeniz gerekmektedir. Yapmanız gereken tek şey tıpkı bir dosyanın adını değiştirir gibi cihazınızın adını değiştirmek. Bunu da isterseniz cihaza sağ tıklayıp “Yeniden adlandır” diyerek, cihazın adına ağır bir şekilde çift tıklayıp yeniden adlandırarak ya da sağ tıklayıp “Özellikler”e girdikten sonra “Genel” sekmesinde cihaz adını değiştirerek yapabilirsiniz:

wphone_bilgi2

Cihazınızın adını değiştirirken Türkçe karakter kullanmamanızı (ne yazık ki) ve boşluk bırakmamanızı tavsiye ederiz. İşiniz bittiğinde cihazınızı tıpkı taşınabilir belleğinizi kaldırır gibi güvenle kaldırmayı unutmayın.

İşbu anlatım Windows Phone 8 sürümleri için geçerlidir, Windows Phone 10 için geçerli olur mu bilinmez. Kolay gelsin.


“Windows Phone – Cihaz Adı Değiştirme” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.