Windows 10 Temiz Kurulumunda Başlangıç Döngüsünü Kırma


Windows 10’da önemli bir problemle karşılaştığınızda ve bilgisayarınıza bir kurulum medyasından temiz bir Windows 10 kurmak istediğinizde, bunu ilk defa yapıyorsanız, kurulum medyasını(muhtemelen USB belleğiniz) çalıştıramama problemi ile illaki karşılaşmışsınızdır. Bunu aşmanın yolu artık her yerde anlatılıyor: Bilgisayarınız açılırken gerekli kısayol ile BIOS ayarlarına geçiyorsunuz. Gerekli kısayol farklı üreticilerde farklı olabiliyor ancak F2 güzel bir başlangıç denemek için. BIOS’ta güvenlik ayarlarından Hızlı Başlangıcı (Fast Boot) kapatıyorsunuz. Başlangıç (Boot) kısmında Legacy seçeneğini etkinleştiriyorsunuz. Yine Başlangıç (Boot) ayarlarında Hard Drive BBS Priorities kısmında da kullanacağınız yükleme medyasına (muhtemelen USB bellek) öncelik veriyorsunuz. Bunları başarıyla yaptınız, bilgisayarınızı kurulum medyasından başlattınız ve kurmaya başladınız diyelim.

Size uygun dil ve zaman tercihlerini yaptıktan sonra ilerliyorsunuz:

Sorunu bir tanıdığımızın bilgisayarında uzaktan çözdüğümüz için Whatsapp üzerinden gönderilmiş süper kalitesiz fotoğraflarla açıklamaya devam ediyorum. Dosyalarınızı yedeklediniz ve temiz kurulum yapacaksınız, bu nedenle Custom seçeneği ile ilerliyorsunuz:

Önünüze kurulum yapacağınız diskin kısımları çıkıyor, bütün birimleri siliyorsunuz ve kalan kısmı yükleme amaçlı seçiyorsunuz:

İşlem başladı, önce dosyaları kopyalıyor, sonra kurulum için hazırlanıyor:

Hazırlığı da tamamladıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak:

Yeniden başlıyor:

O da ne?

Zaten geçmediniz mi aynı yoldan? Geçtiniz. Daire çiziyorsunuz. Kayboldunuz evet. Problem ne acaba? Yaptığınız BIOS ayarı sebebiyle bilgisayar sürekli kurulum medyasından başlıyor olmasın?

Gerçekten de aynı işlemleri defalarca tekrar edin, bilgisayarınız aynı ekranı göstermeye devam edecek ve Windows 10’da temiz kurulum döngüsü diye anılan bir döngünün içinde bulacaksınız kendinizi. Aynı şeyi yaparak farklı sonuç bekleyemezsiniz değil mi? Nasıl çözeceksiniz bu sorunu?

Yeniden başlama esnasında USB belleğinizi çekerseniz ne olur bir görelim:

Bilgisayarınız diyor ki, yükleme yapaağınız medya ortalıkta yok, çünkü USB’yi çektiniz.

Çözüm? BIOS ayarlarını geri getirmek.

Bilgisayarınızı kapatın ve açılırken (Windows ekranı gelmeden önceki karanlık anlarda) yeniden F2’ye veya üreticiye göre uygun kısayola basın (Örneğin bazı Lenovo modellerinde Fn+F2’ye basmanız gerekebilir), BIOS ayarlarına geçin. İki seçenek var, ikincisi daha güçlü ve net:

  1. Başlangıç (Boot) kısmındaki Hard Drive BBS Priorities ayarlarını değiştirmiştiniz hatırlarsanız, orada yeniden diskinizi öne çıkartın. Ayarları kaydederek çıkın.
  2. Çıkış (Exit) kısmında varsayılan ayarlara geri dönün (Load Default Settings) ve ayarları kaydederek çıkın.

Artık bilgisayarınız sağlıklı bir şekilde yeniden başlayacak ve kuruluma devam edebileceksiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.