Windows 10 Güncelleme İndiremesin: Kotalı Bağlantı


Bir keresinde acil bir durumda telefonumun Kişisel Erişim Noktası’nı açıp bilgisayarımla internete bağlanmıştım. Ancak bir sorun vardı: İnternet çok yavaştı. Sinirden köpüre köpüre ve operatörüme saydıra saydıra bir süre interneti kullandıktan sonra Görev Yöneticisi/Task Manager’i açmayı akıl ettim. Ağ/Network sütununa tıklayıp uygulamaları ağ kullanım miktarlarına göre sıralayınca gördüm ki ki internetim gayet hızlı. Ancak bir Windows süreci var, Service Host… şeklinde başlayan, bütün internetimi çekiyor.

Sonra Windows güncellemelerini kontrol etmek için ayarlara girdim, güncelleme indirildiğine dair herhangi bir işaret yok. Bir süre sonra operatörümden mesaj geldi, 2 gb’lık internetimin %80’ini kullanmışım! Sinirlenip bilgisayarı kapatayım derken aldığım uyarı şuydu: Güncelleniyor, lütfen bilgisayarınızı kapatmayın.

Sonradan araştırdım ve öğrendim ki benim internetimi sömüren Service Host… isimli arkadaş meğer bana sormadan indirilen bir güncellemeyi idare ediyormuş. Malum artık Windows 10 size çoğu şeyi sormuyor, kafasına göre at koşturuyor. Artık bilgisayarınızın sahibi siz değilsiniz, sizler sadece birer kullanıcısınız.

Neyse ki Windows 10 o kadar da gaddar değil, bir ağın kotalı olduğunu anlatırsanız kendisine, güncelleme indirmekten vazgeçiyor siz o ağa bağlıyken. Özellikle kotalı internet kullanıyorsanız veya telefonunuz yardımıyla bağlanıyorsanız hayat kurtarır bu özellik. Peki nasıl yapılıyor?

Görev çubuğunda İnternet erişimi/Internet access‘e tıklıyoruz ve açılan ağlar arasından kotalı olarak işaretlemek istediğimiz ağı seçiyoruz. Özellikler/Properties‘e basıyoruz:

Karşımıza çıkan pencerede Kotalı bağlantı/Metered connection başlığı altında anlatıyor Windows 10 bize eğer bu özelliği etkinleştirirsek nelerin olacağını. Diyor ki, bazı uygulamalar internet kullanımı konusunda daha tasarruflu davranır ve internetinizi harcamamaya çalışır. Burada yazmasa da ayrıca Windows 10 da size sormadan uçuk kaçık güncellemeler indirmez.

Kotalı bağlantı olarak ayarla/Set as metered connection seçeneğini etkinleştirdiğimizde işlem tamam.

Genel olarak Windows 10’un arkada çok fazla indirmeli göndermeli işler çevirmesini istemiyorsanız her zaman bağlandığınız ağı da kotalı bağlantıya dönüştürebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.