VLC’de Kısayolları Değiştirme


VLC Player’ın veya Windows 10’un aldığı son güncellemelerden birinden sonra klavyemdeki medya tuşlarının (oynat, ileri sar vs.) VLC’de çalışmadığını fark ettim. Nedenine dair bir araştırma yapmadım ancak çözümünde karşılaştığım basit bir sorunu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle VLC Player’da kısayolları Araçlar > Ayarlar yolunu izleyip Kısayol Tuşları sekmesine erişerek ayarlayabilirsiniz.

Burada kısayolları şöyle ayarlıyorsunuz: Değiştirmek istediğiniz işlevin üzerine çift tıklıyorsunuz, ufak bir pencere açılıyor ve “Şu eylem için yeni kısayol tuşuna basın…” yazıyor. Bu sırada yeni atamak istediğiniz tuşa basıyorsunuz ve işlemi tamamlıyorsunuz. Herhangi bir tuşa basabilirsiniz, klavyedeki medya tuşları da buna dahil. Ben hatta klavyedeki önceki ve sonraki parça tuşlarını geri ve ileri sarma işlevlerine atayarak video izleme deneyimimi ayrı bir seviyeye çıkardığımı düşünüyorum.

Asıl detaya gelelim: VLC Player’ı yeniden başlatmanız gerekiyor, en azından bu yazının yazıldığı gündeki durum bu. Yeniden başlatmazsanız değişiklikler işlemiyor. VLC Player da sağ olsun yeniden başlatmanız gerektiği konusunda sizi uyarmıyor. Siz de neden ayarlayamıyorum diye kafayı yiyorsunuz. Bu yazının yazılmasının asıl nedeni de bu detay, ben ettim siz etmeyin, bu gözler bilgisayarını yeniden başlatan gördü.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.