VLC Player ile Altyazı Gömme


Bu yazının konusu bir videoya VLC Ortam Oynatıcısı aracılığıyla nasıl altyazı gömebileceğiniz. Daha doğrusu altyazıyı videonun üzerine nasıl yakabileceğiniz!

Piyasada çok sayıda altyazı gömmeye yarayan basit araç bulunuyor zaten. Diyebilirsiniz ki, ben Google’da arattım, buldum ve gömdüm; VLC’ye ne gerek var? Ancak bunların pek çoğunun pek de hoşunuza gitmeyecek bir özelliği var: Genellikle altyazıyı videoya kalıcı olarak işlemek yerine altyazı ve videoyu beraber .mkv uzantılı bir dosyaya paketleyen araçlar bunlar. Bu ne demek? İçerisine medya ve altyazı beraber paketlenen bu .mkv dosyasını her cihazda, her oynatıcıda, kısaca her zaman ve her yerde aynı şekilde çalıştıramazsınız demek. Yani görünüşte başarılı olmuş olabilirsiniz. Ancak bir de telefonunuzda o video dosyasını açmayı ya da Instagram’a yüklemeyi deneyin, altyazılar çalışıyor mu?

Bu yazıda bahsedilen çözüm altyazıyı kalıcı olarak videonun üzerine işlemenizi (hardcode) ve doğal olarak videoyu istediğiniz her yerde altyazılarıyla birlikte kolayca görüntüleyebilmenizi sağlar.

Geçelim adımlara:

1. Öncelikle VLC Media Player’ınız yoksa yükleyin. Sonra VLC’yi açın. İçerisine altyazı gömmek istediğiniz videoyu VLC ile açmanıza gerek yok çünkü zaten programın içerisinde seçeceksiniz.

2. Sonra üstteki araç çubuğundan Ortam>Akıt/Media>Stream) yolunu izleyin. Ctrl+S kısayolunu da kullanabilirsiniz.

3. Önünüze bir pencere açılacak. Orada Dosya/File sekmesine Ekle/Add diyerek video dosyasını seçin.

4. Aşağıdaki Şu alt yazı dosyası kullanılsın/Use a subtitle file seçeneğini işaretleyin ve eklemek istediğiniz, uyum problemi vb. sorunlar yaşanmadığını kontrol ettiğiniz .srt uzantılı altyazı dosyasını seçin:

5. Sonrasında Akıt/Stream‘e tıklayın. Karşınıza Akış Çıkışı/Stream Output başlıklı onay ekranı gelecek, Sonraki/Next demeniz yeterli:

6. Karşınıza Hedef Ayarları/Destination Setup gelecek, yani almak istediğiniz çıktıyla ilgili ayarlar. Yeni hedef/New destination kısmından Dosya/File seçeneğine Ekle/Add deyin, çünkü sürecin sonunda elimizde bir video dosyası olmasını istiyoruz:

7. Karşınıza kaydetmek istediğiniz dosyanın adını girebileceğiniz bir alan çıkacak. Dilerseniz Gözat/Browse deyin ve hedef dosyanın konumunu seçin, sonra uygun bir isim girin. İsmin sonuna .mp4 uzantısını eklemeyi unutmayın:

8. Karşınıza Kodlama Dönüştürme Ayarları/Transcoding Options çıkacak. Kodlama Dönüştürmesi Kullanılsın/Activate Transcoding seçeneği aktif olmalı. Profiller arasından Video – H.264 + MP3 (MP4)‘ü seçin. Sağ tarafındaki ingiliz anahtarına tıklayarak seçeneklere ilerleyin…

9. Altyazılar/Subtitles sekmesine ilerleyin. Seçeneklerin aşağıdaki gibi işaretlendiğinden emin olun. Özellikle de Alt yazılar görüntü üzerine bindirilsin/Overlay subtitles on the video seçeneğinin:

10. Kaydet/Save deyin. Sonraki/Next diyerek ilerleyin.

11. Önünüze bir onay ekranı daha gelecek. Bu aşamada Akıt/Stream derseniz işlem başlar.

12. Önemli: Bu aşamadan itibaren video baştan sona oynayacak. Altyazı gömme işlemi videonun ve cihazınızın özelliklerine bağlı olarak uzun sürebilir. Lütfen VLC’ye işlemi tamamlaması için yeterli süreyi verin. Gidin bir kahve için mesela. İlerlemeyi görmek için üst araç çubuğundan Görünüm>Tümleşik Oynatma Listesi yolunu izleyebilirsiniz: Eğer bir sorun varsa Converting file… başlığına çift tıklayın, dönüştürme tekrar başlayacak.

13. İşlem tamamlandıktan sonra VLC’yi kapatın ve hedef konumuna giderek video dosyanızı kontrol edin.

Altyazı ile ilgili çeşitli problemlerinizin çözümlerini yine Google amca aracılığıyla bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.