USB Bellek ile Windows 10 Kurulumunda Noktalı Siyah Ekran


Özellikle görece eski bir bilgisayara USB bellek ile temiz Windows 10 kurulumu yapmaya çalışırken böyle bir problemle karşılaşabilirsiniz. Klasik yöntemi izlediyseniz muhtemelen:

  1. Windows 10 kurulum medyasını Microsoft’un sitesinden MediaCreationTool aracılığı ile indirip doğrudan yine bu araç aracılığıyla USB belleği hazırladınız.
  2. Bilgisayarı USB’den başlatabilmek için gerekli BIOS ayarlarını yaptınız.
  3. USB belleği taktınız ve bütün hazırlıklara rağmen karşınıza siyah, noktalı bir ekran çıktı:

Bunun sebebini anlamak için aslında MBR (Master Boot Record) ve GUID Partition Table (GPT)‘ın ne olduğunu anlamak gerekiyor. Kabaca, bunlar disk bölümleme yöntemleri. MBR görece eski bir yöntem ancak hala kullanılıyor, GPT ise oldukça güncel bir yöntem, UEFI tabanlı sistemlerde kullanılıyor ve son zamanlarda doğal olarak daha sık karşımıza çıkıyor (Windows 10 varsayılan olarak GPT’yi destekliyor.). Sizin sorununuzun olası nedeni ise şu: Muhtemelen eski bilgisayarınızın mevcut sabit diskinin MBR ile bölümlenmiş olması, hazırladığınız USB belleği ise Microsoft’un Media Creation Tool’unun otomatik olarak, size sormadan, GPT ile bölümlemiş olması. Çözümü ise USB belleğinizi MBR ile hazırlamak. Nasıl?

1. Öncelikle Rufus’u indirelim. Herhangi bir USB medya yaratma aracını kullanabilirsiniz bu arada, bu seferlik benim tercihim Rufus oldu.

2. Windows 10 iso dosyasını indirelim. Bunu yaparken önce “Aracı şimdi indirin” seçeneği ile Media Creation Tool’u indiriyoruz ancak doğrudan USB’ye medyayı kurmuyoruz. Bunun yerine aracın istediğimiz yere ISO dosyasını indirmesini istiyoruz. Nasıl? “Kullanılacak medyayı seçin” ekranında seçiminizi ISO dosyası olarak yapar ve İleri’ye tıklarsanız, araç size ISO dosyanızı kaydetmek istediğiniz yeri soruyor ve kaydedebiliyorsunuz.

3. Rufus yardımıyla indirdiğimiz ISO dosyasını USB’ye kuralım. Ancak bu sırada Disk Bölüm Düzeni/Partition scheme olarak MBR seçelim:

4. USB belleğin kurulumu tamamlandıktan sonra hazırladığınız medyayı Windows 10 kurulumu yapmak amacıyla artık kullanabilirsiniz.

Noktalı siyah ekran problemi olarak yedi düvele nam salmış bu problemin nedeni ve çözümü bu şekilde. Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.