Sublime Text’te Aynı Anda Bütün Dosyaları Kaydetme


Sublime Text piyasadaki en başarılı editörlerden bir tanesi, üstelik piyasadaki pek çok programlama dilini de kendiliğinden destekliyor ve işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Arayüzü de oldukça kullanışlı, hatta bir editörden beklemediğiniz kadar sade ve estetik bile denilebilir.

Sublime Text aslında ücretsiz değil, programı ücretsiz bir şekilde indirmenize ve değerlendirmenize müsaade ediyor yayıncı. Ancak bu değerlendirme konusunda herhangi bir süre limiti koymadığından projeleriniz için gayet indirip herhangi bir ödeme yapmadan güzel güzel uzun süre kullanabiliyorsunuz. Arada uyarıyor sizi o kadar.

Ben de bir dönem Atom’u daha yoğun kullanmakta idim ancak Sublime’daki “yalnızca açık olan dosyalarda topluca bulma ve değiştirme” gibi elzem bir özellik yeniden eksenimi Sublime’a kaydırdı.

Gelelim konuya, diyelim ki çok sayıda dosya açtınız ve bunlarda birtakım değişiklikler yaptınız. Hatta çok sayıda dosya açtınız ve yukarıda bahsettiğim özellik sayesinde hepsinde birden bir güncelleme yaptınız, diyelim ki bir internet sitesinin footer’ındaki bir ifadeyi bütün sayfalarda değiştirdiniz. Bu değişiklikleri peki tek seferde kısa yoldan nasıl uygulayacaksınız? Bütün dosyalara gidip tek tek kaydet mi diyeceksiniz? Sekme sekme gezip Ctrl+S mi yapacaksınız? Tabii ki hayır.

Eğer Mac sahibiyseniz işiniz biraz daha kolay, bunun için tasarlanmış bir kısayol zaten var:

Option + Command + S

Eğer işletim sisteminiz Windows ise tercih ettiğiniz bir kısayolu Sublime’a eklemeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Üst menüden Preferences > Key Bindings yolunu izleyin. Sonra karşınıza şöyle bir ekran açılacak:

Bu ekranda solda, varsayılan kısayolları görüyorsunuz. Sağ tarafa da kendi tuş kombinasyonunuzu ekleyebilirsiniz. Sağ taraftaki köşeli parantezin içine aşağıdaki ifadeyi yapıştırın:

{ "keys": ["ctrl+alt+shift+s"], "command": "save_all" }

Gramer konusunda kafanız karışırsa sol taraftan yardım alabilirsiniz. Yani son durum şöyle olacak:

Artık Ctrl+Alt+Shift+S kombinasyonunu açık tüm dosyalardaki değişiklikleri kaydetmek için kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.