SSL Sertifikası Yüklendikten Sonra HTML Sitede http’den https’ye Yönlendirme


Daha önce SSL sertifikasının hosting hizmeti aldığınız firma yardımıyla yüklendiğinden ve yükleme yapıldıktan sonra sitenizdeki trafiği https üzerinden yönlendirmeniz gerektiğinden SSL Sertifikası Yükleme ve WordPress’te HTTPS’e Yönlendirme başlıklı yazıda bahsetmiştim. Siz ssl sertifikası yükleseniz bile daha önce paylaştığınız bağlantılar veya farklı sitelerde (söz gelişi, arama motorları) listelenmiş adresleriniz http’li olduğundan https’e bir şekilde bu bağlantılardan ulaşanları yönlendirmeniz gerekiyor. WordPress’te bunun bin bir türlü yolu var, bir tanesi eklenti yoluyla bunu yapmaktı ki yazıda bu yola başvurmuştuk.

WordPress’te de geçerli ancak arada ufak zorluklar çıkartabilen, html sitelerde çok daha pürüzsüz sonuç alabileceğiniz, basit ve en verimli yönlendirme yöntemimiz ise .htaccess dosyasını değiştirme. Bunun için internet sitenizin yüklü olduğu sunucuya bağlanmanız ve oradaki dosyaları yönetmeniz gerekiyor. Bunun iki kolay yolu var, gelin çaylaklar takımı olarak bir göz atalım:

1. Bir FTP uygulaması ile (Söz gelişi FileZilla Client veya WinSCP) sunucuya bağlanın, bunun için hosting hizmeti aldığınız firmanın size sağladığı FTP giriş bilgilerini kullanın. public_html klasörünün içine girin. Bu klasörün içinde .htaccess adında bir dosya olmalı. Yoksa gizli dosyaları göstermeyi deneyin. FileZilla‘da bunun yolu menü üzerinden Server>Force showing hidden files (Sunucu>Gizli dosyaları göstermeye zorla). Eğer hâlâ .htaccess dosyasını göremiyorsanız gerçekten yok demektir ve bu durumda yenisini oluşturup public_html klasörünün içine atmalıyız. Masaüstünüze gelin ve sağ tıklayıp Yeni Metin Belgesi oluşturun. Bu metin belgesinin içine aşağıdaki kod parçasını sitenizin adına göre değiştirerek kopyalayın:

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.SIZINSITENIZ.com/$1 [R,L]

Benzer bir işleve sahip ve çalışan bir sürü başka kod parçası bulabilirsiniz internette. Sonrasında bu metin belgesini kaydedip public_html klasörünün içine sürükleyip atıyoruz ve sağ tıklayıp Rename (Yeniden Adlandır) diyoruz ve adını .htaccess olarak değiştiriyoruz:

Sonrasında yeniden adlandırdığımız dosya şöyle görünecek:

Şimdi arama motoruna sitenizin adını yazıp oradaki http’li bağlantıya tıkladığınızda https’li bağlantıya yönlendirilip yönlendirilmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Kısaca, sitenizin bağlantısını adres çubuğuna http’li girmeye çalışıp https’e yönlenip yönlenmediğini yine kontrol edebilirsiniz.

2. Bir diğer yöntem cpanel üzerinden .htaccess dosyasını yönetmek. Bunun için hosting hizmeti aldığınız firmanın size sunduğu panelden cpanel’e geçebilir veya yine firmanın size sağladığı cpanel bağlantısını kullanabilirsiniz. cpanel arayüzü karşınıza geldiğinde yine firmanın size sağladığı kullanıcı bilgileri ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınızda karşınıza Ana Dizin çıkacak, buradan Dosya Yöneticisi‘ne geçmelisiniz. Burada gizli dosyaları göstermenin yolu sağ üstteki Ayarlar’a tıklayıp gelen pencerede Gizli Dosyaları Göster (dotfiles)’ı işaretlemek:

Gizli dosyaları gösterdiğiniz hâlde yine .htaccess yok ise oluşturmamız gerekiyor. Bunun yolu da sol üstteki +Dosya (Dosya Ekle)’ya tıklayıp açılan pencereye bilgileri aşağıdaki gibi girmek:

Sonrasında ister bu dosyayı yukarıdan Düzenle‘yin ister İndir‘in sonra düzenleyip Yükle‘yin isterseniz yine FTP‘den bağlayıp indirip değiştirin geri yükleyin ama bir şekilde içine yukarıdaki kod parçasını yine sitenizin adına göre değiştirip kopyalayın ve kaydedin.

Yine yukarıdaki gibi http bağlantıların https’e yönlenip yönlenmediğini kontrol edin.

Hayırlı olsun, hem SEO konusunda bir puan fazlanız oldu hem de siz ve ziyaretçileriniz artık kendinizi bir tık daha güvende hissedebilirsiniz.


“SSL Sertifikası Yüklendikten Sonra HTML Sitede http’den https’ye Yönlendirme” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.