Rasterleştirme: Bir Kısayol Önerisi


Photoshop’ta akıllı nesne veya şekil gibi belirli katmanlar üzerinde boyama araçları, filtre gibi araçlardan faydalanamıyoruz. Örneğin çalışmamıza akıllı nesne olarak yerleştirdiğimiz bir resim üzerinde fırça aracı ile değişiklikler yapamıyoruz doğrudan. Bunu yapabilmemiz için ilgilendiğimiz katmanı normal veya düz bir katmana dönüştürmemiz gerekiyor. “Rasterleştirmek” bu aşamada devreye giriyor.

(Görseller Photoshop CC programından ekran görüntüsü olarak alınmıştır.)

Bir katmanı rasterleştirmek için tek yapmanız gereken o katmana sağ tıklayıp Katmanı Rasterleştir/Rasterize Layer demek veya üst menüden Katman > Rasterleştir yolunu takip ettikten sonra uygun seçeneğe tıklamak (Görsel 1).

katot_ps_katman
Görsel 1

Bu konu ile ve genel olarak katmanları nasıl yöneteceğiniz ile ilgili detaylara bu adresten ulaşabilirsiniz. Daha ince ve eğlenceli detayları ise araştırarak bulabilirsiniz.

Bizim bu yazı çerçevesinde odak noktamız Rasterleştirme işlemini daha hızlı gerçekleştirmek.

Bir süre Photoshop kullandıktan sonra, özellikle Photoshop önünde uzun saatler harcamamız gerekiyorsa, serileşme ihtiyacı hissediyoruz. İmdadımıza hemen kısayollar yetişiyor. Ctrl+J ile katmanları çoğaltmaya; Ctrl, Alt ve Space tuşlarının yardımı ile görselde gezinmeye başlıyoruz. Rasterleşme için ise doğrudan uygulayabileceğimiz gömülü bir kısayol yok. Kullanıcılar kendilerine özgü çözümler üretiyorlar bu konuda, bir tanesi de Aksiyonlar/Actions panelini kullanarak gerçekleştirilebiliyor:

katot_ps_aksiyon
Görsel 2

Aksiyonlar/Actions paneli (Görsel 2) birden fazla katman üzerinde art arda işlemleri tek bir hamlede hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlar. Bir nevi kendi sık kullandığınız işlemleriniz için kullandığınız bir kısayol oluşturma amacıdır. Biz de bu panelden faydalanarak sözgelimi sık kullandığımız bir işlem olan katman stilini rasterleştirmek için kısayolumuzu üretebiliriz. Adımlarımız sırayla şöyle:

  • Rasterleştirmek işlemini üzerinde gerçekleştirmek istediğiniz, bazı stil değişiklikleri yaptığınız katmanınızı seçin.
katot_ps_aksiyon2
Görsel 3
  • Aksiyonlar/Actions butonuna tıklayın (Görsel 2) , açılan pencerenin altındaki Yeni aksiyon oluştur/Create new action’a gelin.
katot_ps_aksiyon3
Görsel 4
  • Karşınıza Yeni Aksiyon/New Action penceresi açılacak (Görsel 4). Aksiyona “Stili rasterleştir” benzeri bir isim verebilirsiniz. Varsayılan Aksiyonlar/Default Actions grubunun altında açıyoruz aksiyonumuzu. Boştaki bir fonksiyon tuşunu uygun kombinasyonlarla beraber atayabilirsiniz aksiyonunuza, bende F3 uygun durumdaydı (aramaya hiç en yakınımdan başlamamışım demek ki). İsterseniz bir renk de atayabilirsiniz. Kaydet/Record‘a bastığınız anda aksiyonunuz kaydedilmeye başlanacak.
  • Öncesinde başka hiçbir noktaya müdahale etmeden katmanınıza sağ tıklayın ve Katman Stilini Rasterleştir/Rasterize Layer Style’a gelin. Alternatif olarak, üst menüden Katman>Rasterleştir>Katman Stili yolunu takip edin.
katot_ps_aksiyon4
Görsel 5
  • Katman stilini rasterleştirdikten sonra aksiyonlar penceresinin sol altındaki durdur butonuna tıklayın (Görsel 5), bunla beraber kayıt sona erdirecek.
  • Nur topu gibi aksiyonunuz hazır. Artık dilediğiniz zaman stil rasterleştirme işlemi gerçekleştirmek istediğiniz katmanı tıklayabilir ve F3’e ya da atadığınız tuş kombinasyonuna basarak anında rasterleştirebilirsiniz.

Fonksiyon tuşlarınız onlarca farklı kombinasyonla birlikte bir o kadar aksiyonu taşıma kapasitesinde. Rasterleştirmek eğer sık kullandığınız bir işlem ise mutlaka onu da bir kenara kaydedin. Vakit nakittir, rasterleştirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.