Python’da more Hatası


Diyelim ki bir Windows kullanıcısısınız, Komut İstemi ekranı aracılığıyla Python’da birtakım denemeler yapıyorsunuz. Bu sırada aklınıza bir şeyler takıldı ve ne olduğunu hatırlamak için help() fonksiyonunu kullanmak istediniz. Bildiğiniz üzere help() fonksiyonu, etkileşimli (interaktif) modda içerisine yerleştirdiğiniz argümanın (nesne, değişken, bir başka fonksiyon, modül vb.) dokümantasyonunu görmenizi sağlar.

Örneğin, Python’da listelerle neler yapabileceğinizi gözden geçirmek istediniz ve Komut İstemi’nde Python ile çalışırken help(list) yazdınız. Ancak beklemediğiniz bir hata aldınız: “more” hatası !

'more' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.

Daha fazla uzatmadan bu hatanın neden kaynaklandığını yazalım: Python size yardım metnini göstermek için C:\Windows\System32\more.com konumundaki more adlı bir programı kullanıyor. Bu hatayı da more programına erişemediği için veriyor. Python’dan yardım alabilmek için önce Python’a bu dosyaya erişmesi için yardım etmelisiniz. Bunun için de Path ortam değişkenine C:\Windows\System32 yolunu eklemeniz gerekiyor.

İzlemeniz gereken yol: Bu bilgisayar > Sağ tık > Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Ortam Değişkenleri. Daha sonra Path değişkenini seçin ve Düzenle’ye basın. Açılan pencerede Yeni deyin ve yeni oluşan satıra C:\Windows\System32‘yi kopyalayın. Tamam diyerek işlemi tamamlayın:

Artık Komut İstemi‘nde dilediğiniz gibi yardım çağrısında bulunabilirsiniz:

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.