PowerPoint’te Yazım Denetleme Dilinin Kendi Kendine Değişmesi


Bir başka saç baş yoldurucu problemle sizlerle birlikteyiz.

Bu sefer karşılaştığımız problem şu: Microsoft Office paketinin güzide programı PowerPoint ile sunum hazırlamak ne kadar keyifli biliyoruz. Ancak hazırladığınız sunum farklı bir dilde ise çileden çıkabilirsiniz: Yazdığınız her şeyin altının kırmızı çizgiyle çizildiğini yani hatalı görüldüğü, yazım denetleme dilini değiştirseniz bile kendi kendine önceki ayarlara geri döndüğünü ve her yeni eklediğiniz metin kutusunda yeniden ayarlamanız gerektiğini görebilirsiniz.

Örnek bir vaka: Almanca bir sunum hazırlıyorsunuz. Birinci slaytı oluşturdunuz. Almanca bir şeyler yazdınız. PowerPoint yazdığınız şeyi hatalı bulduğu için altını kırmızı çizgi ile çizdi. Yazım denetleme dilini Almanca yaptınız. Kırmızı çizgi gitti. Sonra ikinci slayta geçtiniz. Almanca başka bir şeyler yazdınız. Powerpoint yine altını kırmızıyla çizdi. Yazım denetleme diline baktınız, eski haline gelmiş. Düzelttiniz. Bir sonraki slaytta tekrar hatayla karşılaştınız. Bir yerde dur demezseniz bu duruma ya her eklediğiniz metin ögesi için yazım denetleme dilini değiştireceksiniz ya çıkan hataları yok sayacaksınız ya da yazım denetimini kapatacaksınız.

Sorunun kaynağı: PowerPoint yeni yarattığınız slaytlarda yazım denetleme dilinizi sürekli olarak sistem genelinde kullandığınız klavye diline göre değiştiriyor. Yani eğer sistem klavyeniz Türkçe ise, siz istediğiniz kadar Fransızca sunum hazırlamaya çalışın, önünüzdeki slayt için yazım denetleme dilini düzeltseniz bile bir sonraki slaytta yazım denetimini yine Türkçe üzerinden gerçekleştirecektir.

Çözüm? Birinci seçenek: Tüm slaytları seçerek yazım denetleme dilini değiştirin. Bunu ister sunumu bitirdikten sonra kontrol etmek için yapın ister ara ara yaparak yazdıklarınızın doğruluğunu garantiye alın. Nasıl? Görünüm (View) sekmesine gidin. Anahat Görünümüne (Outline View) geçin. Solda açılan alanda bütün slaytları seçin (kısayolu Ctrl+A). Şimdi Gözden Geçir (Review) sekmesine gidin. Dil (Language) seçeneğinin altında Yazım denetleme dilini ayarla’ya (Set proofing language) ilerleyin ve seçmek istediğiniz dili seçin.

Anahat görünümünde seçilmiş slaytlar

İkinci seçenek: PowerPoint’in sürekli klavye dili ile eşleşmesine engel olun. Bunun için Dosya > Seçenekler > Gelişmiş (File > Options > Advanced) yolunu izleyin. Burada Düzenleme seçenekleri (Editing options) altında Klavyeyi çevresindeki metnin diliyle eşleşecek şekilde otomatik olarak değiştir (Automatically switch keyboard to match language of the surrounding text) ayarını göreceksiniz. Bu seçenek açık olduğunda yeni oluşturduğunuz slaytın dili klavyenizle eşleşmeyecek, klavyeniz (sistemde ekliyse) slaytın dili ile eşleşecek. Hangisi daha az sinir bozucu ise onla çalışabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.