Photoshop’ta Katman Grubu Yerine Katmanı Seçmek


Diyelim ki Photoshop’ta bir çalışma yapıyorsunuz, çalışmanızın son hâli şöyle:

Burada büyük bir bordo dikdörtgenin içerisinde bir adet metin kutusu bir adet de daire var. Bu unsurlar da “DENEME” adında gruplandırılmış durumda:

Diyelim ki harıl harıl uğraşıyorsunuz ve bütün o karmaşanın ortasında dairenin olduğu katmanı (Ellipse 1) seçmek istediniz çarçabuk. “Move Tool”a (Taşıma Aracına) geldiniz, ya fare ile tıklayarak ya da kısayol tuşu olan V ile. Tuvalin üzerinde bir yere tıklayarak dilediğiniz katmanı seçmenin yolu Ctrl+Sol Tık, yaptınız, ancak katmanın kendisini değil katmanın içinde bulunduğu “DENEME” grubunu seçtiniz. Varsayılan olarak böyle ayarlı çünkü. Amacınız ise bu şekilde katmanın kendisini seçebilmek. Nasıl yapabilirsiniz?

Taşıma aracına geldiğinizde ekranın üstündeki panelin solunda şöyle seçenekler belirecek:

Eğer otomatik seçimi (Auto-Select) kaldırırsak kendimiz ayarlayabiliyoruz seçmek istediğimiz unsuru. Hemen sağındaki açılır menüden de grubu mu yoksa katmanı mı seçmek istediğimizi belirtebiliyoruz:

Eğer katmanı seçmek istiyorsak “Layer” (Katman) seçeneğini işaretliyoruz. Artık tuvalde dairenin üzerine gelip taşıma aracı açılıyken Ctrl+Sol Tık yaptığımızda Ellipse 1 katmanının seçildiğini görebiliriz:

Bazen tıklayınca grubu seçebilmek de işe yarar. Özellikle iç içe bir sürü grubun olduğu büyük çalışmalarda her tıkladığınızda katmana erişmek çalışma ortamınızı iyice karıştırabilir. Ya da bir grubu grupça taşımak da isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda tekrar “Group” seçeneğine gelebilirsiniz.


“Photoshop’ta Katman Grubu Yerine Katmanı Seçmek” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.