Photoshop’ta Görsele Telif Haklarını Gömmek


Diyelim ki size ait, sizin tarafınızdan üretilmiş bir görsel var ve bu görseli internete koyarken üzerindeki haklarınızı da belli etmek istiyorsunuz. Bu konularda artık pek saygı kalmasa da yasal anlamda bazı titizlikleriniz olabilir, biraz tedbirleri sıkmak istiyor olabilirsiniz. Paylaşım yaptığınız ortamın kuralları da belirleyici tabii ki. Ancak paylaştığınız görsele kendi damganızı nasıl gömebilirsiniz Photoshop kullanarak bir görelim.

Aşağıdaki fotoğraf tarafımdan çekildi:

Çok da etkileyici bir fotoğraf olmasa da bana ait olduğunu göstermek istiyorum.

Fotoğrafı Photoshop’ta açıyoruz:

Sonra Dosya (File) > Dosya Bilgileri… (File Info…) yolunu takip ediyoruz:

Karşınıza çıkacak küçük pencerenin yapısı Photoshop’un sürümünden sürümüne farklılıklar göstermekte ancak genel itibariyle aynı:

Bu pencereyi aşağıdakine benzer bir şekilde dolduruyoruz. Önemli noktalardan bir tanesi Telif Durumu (Copyright Status) kısmında Copyrighted seçeneğini işaretlememiz:

İstersek diğer sekmeler yardımıyla adresimizden tutun fotoğrafı oluşturduğumuz zamana kadar ayrıntılı bilgileri de ekleyebiliriz:

Şimdi, nasıl kaydedeceğimiz de önemli. Dosya (File) > Dışa Aktar… (Export) > … Olarak Dışa Aktar (Export As …) yolunu izleyince karşımıza çıkan dışa aktarma penceresinde Metadata’nın telif haklarını ve iletişim bilgilerini içermesini istiyoruz:

Ben bir de fazladan resim fazla yer kaplamasın diye biraz ölçekledim 🙂

Görsel hazır. İsterseniz kaydettiğiniz görseli Photoshop’tan tekrar açarak isterseniz de Bridge yardımıyla göz atarak dosya bilgilerine ulaşabilir ve girdiğiniz bilgileri kontrol edebilirsiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.