Photoshop: A2, A1, A0 Boyutlarında Afiş Hazırlama


Bir proje, yarışma vs. için afiş veya poster hazırlamanız gerekiyor diyelim ki. Genelde böyle durumlarda standart bir boyut belirtilir; A0, A1 veya A2 gibi; daha küçüğü pek makbul görülmez. Photoshop’unuz da var madem, oradan hazırlayıverirsiniz. Başka yerlerden de yapabilirsiniz tabii, mesela PowerPoint’ten, ancak Photoshop’ta daha karmaşık afişleri daha kolay hazırlayabilirsiniz. Açtık programı (Bendeki sürüm PS CC 2017), yeni bir çalışma oluşturacağız:

Bizden istenen boyutlar standart kâğıt boyutları, otomatik olarak karşımıza açılan pencerede elimiz Print (Baskı) sekmesine gidiyor:

Gittiği zaman tabi aradığımız A2, A1 ve A0 boyutlarını Presets (Önceden Tanımlı Boyutlar) arasında bulamıyoruz. Bu demek değil ki kendimiz tanımlayamayız. Yukarıdaki gibi herhangi bir kâğıt boyutuna, tercihen standart ölçüleri mm olan bir kâğıt boyutuna, mesela A4’e, tıklayalım. Böyle yaptığımız zaman ölçü birimimiz otomatik olarak Milimeters (Milimetre) seçili olacak. Ayrıca Print (Baskı) sekmesine gelip seçtiğimiz için Resolution (Çözünürlük) yine otomatik olarak baskı çözünürlüğü olan 300 piksel/inç’te ayarlı olacak.

Sonra sağ taraftaki panelde tek yapmamız gereken dilediğimiz kâğıt boyutlarını girmek (A1 için 594×841 mm) ve renk profilini (Color Mode/Renk Modu) CMYK yapmak:

Hatta istersek, daha sonra da kolayca A1 boyutlarında çalışmalar oluşturabilmek için Untitled-1‘in yanındaki kaydetme ikonuna tıklayalım ve A1 olarak kaydedelim:

Save Preset (Kaydet) dediğimiz zaman Saved (Kaydedilen) sekmesi altında tanımladığımız özellikte bir önceden tanımlanmış profil oluştuğunu göreceğiz:

Sonrasında Create (Oluştur) dediğimizde istediğimiz ölçülerdeki kanvasımız karşımızda olacak. Belgemizi oluşturduktan sonra rahat ölçmek biçmek çalışmak için ölçülerimizin de milimetre olmasını isteyebiliriz. Onun için de, Edit > Preferences > Units & Rulers (Düzenle > Seçenekler > Birimler & Cetveller) yolunu izliyoruz:

Sonra da birimlerimizi milimetre olarak değiştiriyoruz:

Çalışmamızı kolaylaştıracak başka ayarlar da yapabiliriz tabi, Preferences (Seçenekler) menüsü bunun için var, karıştıralım, sıkılmayalım.

Çalışma ortamımız hazır. Başlamak bitirmenin yarısıymış, şimdi sıra bitirmekte. Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.