Path Ortam Değişkenini Kurtarma


Olur da bir şekilde Bu bilgisayar > Sağ tık > Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Ortam Değişkenleri yolunu izlediyseniz ve Path değişkeniyle oynarken yanlışlıkla içeriğini sildiyseniz veya kaybettiyseniz (Ben ffmpeg’yi komut ekranından çağırabilmek için ayarlamaya çalışırken sildim.) nasıl bulabileceğinize dair çok ufak bir ipucudur bu yazı.

Bu yöntem sadece bu hatayı taze yaptıysanız ve henüz bilgisayarınızı, programlarınızı kapatmadıysanız işe yaramaktadır. Yöntem, Path değişkeninin neler taşıdığını komut penceresinden öğrenmekten ibarettir.

1. Başlat menüsünde cmd, komut vb. anahtar kelimelerle arama yaparak Komut İstemi penceresini açın ve aşağıdaki komutu yazın:

echo %PATH%

2. Biz sistemden PATH in içeriğini istedik, sistem de bize veriyor:

3. Şimdi bu içeriği klavyeniz aracılığı ile seçin (Ctrl, Shift ve yön tuşları yardımıyla), kopyalayın (Ctrl+C) ve her şeyi mahvettiğiniz o yere geri dönün: Bu bilgisayar > Sağ tık > Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Ortam Değişkenleri.

4. Path değişkenini seçin ve “Düzenle“ye tıklayın. Komut İstemi penceresinden kopyaladığınız içeriği buraya yapıştırın ve onaylayın. Derin bir nefes alın. Geçmiş olsun.

Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.