Kasetten Bilgisayara Ses Aktarımı


kaset_gorsel_chip
Görsel: Chip

Artık CD’leri unutuyoruz, DVD’lerin de sona yaklaştığını hissedebiliyoruz, doğal olarak kasetli günlerimizi hatırlamakta zorlanabiliriz. Nesiller neredeyse kasetin ne olduğunu bilmeden bugünlere ulaşmaya başladı bile. Bir zamanlar kasetlerle bizlere ulaşan paylaşımların çoğu dijital ortama aktarıldı ve sanal mecralarda kendisine yer buldu. Hatta Youtube’u açıp plak kayıtlarından aktarılmış eserlere dahi erişebilirsiniz. Elinizde nadir bulunan veya size özel bir kayıt varsa ve piyasadan edinmesi giderek zorlaşan kasetçalarlar sizi tedirgin ediyorsa değerleriniz kaybolmadan bir şeyler yapmalısınız. Tek endişeniz eski kayıtlarınızı şimdi de kolayca yanınızda taşıyabilmek de olabilir. Amacınız farklı da olsa yolunuz kasetlere saklanmış bu sesleri bilgisayar zeminine taşımak.

Bir kasetteki ses kaydını bilgisayarınız aracılığıyla dijital ortama aktarırken ihtiyaç duyacaklarınız kabaca şöyle:

 • Aktarılacak kaset
 • Kulaklık takabildiğiniz veya kablo ile ses çıkışı alabildiğiniz bir kasetçalar
 • Mikrofon bağlantısına veya hat girişine izin veren ses kartı bulunan bir bilgisayar
 • Ses aktarımı için uygun bir kablo
 • Ses kaydı için gerekli yazılım

Ayrıca sabır ve aza kanaat. Bunlar olmadan kalanının pek de işe yaramadığını belirtelim. Sabra ihtiyacınız var çünkü aktarım süreniz aktarmak istediğiniz sesin uzunluğu ile aynı olacak, kaydı başlatıp başka işlerinize de bakabilirsiniz o ayrı. Aza kanaat edebilmeye de ihtiyacınız olacak çünkü olanca amatörlüğünüzle bir sesi kasetten bilgisayara aktarıyorsunuz, ses kalitesi mükemmelden biraz uzak olacak.

Kabloya değinmek gerekirse… Uçlar için farklı kombinasyonlar mümkün ancak uygulama aşamasında işinizi en kolaylaştıracak olanı iki ucu da erkek (jack) 3.5 mm ses kablosu (AUX):

sesjack
İsminin şekilliğine bakmayın, bildiğiniz iki ucu da kulaklık ucu gibi olan kablo.

Benzer bir kabloyu herhangi bir sanal marketten, MediaMarkt benzeri büyük satıcılardan veya küçük bilgisayarcı ve elektronikçilerden beş on liraya edinebilirsiniz. Tavsiyem uzunluğuna dikkat etmeniz yönünde, masanın altına yerleştirdiğim bilgisayar kasam ile rahatça çalışabilmek için tercihimi 3 metre yönünde kullandım, 1,5 metre ideal.

Ufak bir hatırlatma, gelişmiş bir aktarma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bu makaleye şöyle bir göz atın ve işinizi görmüyorsa daha ileri düzey makalelere yönelin, vakit kaybetmeyin. Gelelim tarife:

Kasetçalarımıza kablomuzun bir ucunu bağlıyoruz:

sesteypjack
“Phones” isimli çıkış, kısaca, bildiğiniz kulaklık çıkışı.

Masaüstü bilgisayarım Windows 7, diğer Windows sürümlerinde de benzer konumlardan benzer komutlara erişebilirsiniz. Denetim Masası > Donanım ve Ses > Ses yolunu izliyor (denetim masanızın görünümü kategori düzeninde değilse direkt “Ses” simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz) ve açılan pencereden “Kayıt” sekmesine geliyoruz. Burada “Hat Girişi”nin takılı olmadığını ve kameramıza ait mikrofonun varsayılan olduğunu görüyoruz:

hatgirisiekran

Kablonun diğer ucunu ya ses kartımızın mikrofon girişine ya da “Hat Girişi”ne (line-in) takıyoruz. Pembe renkli mikrofon girişi kasanın önünde de bulunabileceği için daha erişilebilir diyebiliriz fakat mavi renkli “line-in”i tavsiye ederiz:

hatgirisi

Hat girişine yapılan bağlantıyı bilgisayarınız görecektir. Daha sonra diğer tüm ses girişleriyle bağlantımızı kesip sadece hat girişi ile muhatap olmak için bu seçeneği varsayılan yapıyoruz:

hatgirisihazir

“Özellikler”e tıklayıp, “Dinle” sekmesine gelip “Bu aygıtı dinle” diyerek de ne kaydettiğimizi duymamızı sağlıyoruz:

buaygitidinle

Çalışma başarısını kasetçalarımıza bir kaset yerleştirip çalıştırıp dinleyerek test edebiliriz. Arkada bir miktar gürültü duymamız gayet normal, bu gürültüyü azaltmak için kasetçalarımızdaki mikser ayarları ve “Hat Girişi”nin ses düzeyi ile biraz oynayabiliriz. Ancak ne yaparsak yapalım, biraz daha profesyonel bir müdahalede bulunmadıkça kasetin ve kasetçaların doğasından kaynaklı o ince sesi tamamen atamayacağız. Zaten her şey bir kenara bırakılıp sadece kasetçalardan kulaklıkla müzik dinlenirken ses arttırıldığında da bu ses duyulabilir.

Her şey yolunda ise geriye bir ses kayıt yazılımı edinmek kalıyor. Herhangi bir programı, hatta Windows’un kendi kaydedicisini kullanabiliriz. Biraz farklı bir tercih yapıp “Audacity” programını denemeye karar veriyoruz:

audacityekran

Programı bir deneme kaydı ile test ediyoruz, ‘e basarak kayda başlıyoruz. Resimde kırmızı çerçeve ile gösterilmiş alan kasetimizden hiçbir sesin gelmediği anlar. Bu alandaki dalgaların boyu ne kadar küçükse, yani buradaki şekil ince düz bir çizgiye ne kadar çok benziyorsa kayıttaki dış gürültümüz o kadar az demektir, tatmin edici bir ölçü yakalamak için kasetçalarımızın ve hat girişinin ses seviyesinde arttırma azaltmalar yapabiliriz:

audacitydalga

Kasetin başa sarılı olduğundan emin olup kasetçaların oynatma tuşuna () basıyor ve programın da kayıt butonuna () basarak kaydı başlatıyoruz:

audacitykayitekran

Aradan geçen zamanda başka şeylere vakit ayırmayı tercih ediyor ve sonradan kaydı kesmeyi planlıyoruz.

Kayıt bittikten sonra durdurma butonuna () basarak kaydı durduruyor ve Dosya > Sesi ver seçeneği ile sesi bilgisayarımıza WAV formatında kaydediyoruz:

audacitykatdet

Eğer mp3 formatında kaydetmek istersek program için ufak bir indirme daha yapmamız gerekiyor (bir çeşit dönüştürücü):

audacitymp3

Kesme ve montaj işlemlerini (eğer gerekiyorsa) yine aynı programla veya başka programlarla kolayca yapabiliriz. Nasıl yapıldığına gelince, internet kaynak deryası…

Tarifimiz bu kadar. Ufak bir uyarı, eğer farklı zamanlarda aynı ses kaydını bilgisayara aktarmaya devam edeceksek, hem kasetçalarımızda hem bilgisayarımızda uyguladığımız ses şiddeti ve karıştırıcı ayarlarını bir kenara mutlaka not alıyoruz, farklı kayıtlar arasında sırıtan farklar bulunmasını istemeyiz.

Ses dosyamız hazır, artık bir ayağı çukurda kasetimizi iki ayağı da çukurda olan dijital ortama aktardık. Sesimizin kaybolma ihtimali diğer bütün ortamlardan daha yüksek ama en azından biçimini zamanın koşullarına daha uygun hâle getirdik ve rahatça dinleyebileceğiz. Taşınabilir diskler ve bellekler ile götürebildiğimiz kadar ileri götürelim. Kasetimizi de kaybetmeyelim ve kasetçalarımızı da yarınlara taşımaya çalışalım. Sevelim, sevilelim.


“Kasetten Bilgisayara Ses Aktarımı” için 24 cevap

 1. Daha kolay bi yolu vardı da ancak şu an aklımda değil. Olur da bir gün hatırlarsam mail ile sana ulaştırırım. Bu arada eline ve kafana sağlık.

 2. 2002 yılından beri zevkle dinlediğim kasedimin bir türlü müziklerini bulamıyordum lakin bu yöntemle şimdi telefonumda .mp3 formatında kayıtlı. Teşekkür ederim

 3. Adamın hasısın aga
  Üşenmeden uğraş mışsın helal
  Sayende müzik dinlemeye izin verilen ama indirme yasağı olan yüksek çözünürlüklü müzik sitelerinden htc m8 telefonumdan aux kablo ile o verdiğin programla creative ses kartıma ses ileterek olağanüstü kayıtlar elde ettim
  Emeğine sağlık dostum allaha emanetsin

  • Kardeşim kayıt yapıyorum fakat dönüştürme yapamıyorum.
   Lameyi de indirdim ama. Bir yol göstermeniz

 4. Kardeşim kayıt yapıyorum fakat dönüştürme yapamıyorum.
  Lameyi de indirdim ama. Bir yol göstermeniz.

  • WAV olarak kaydedip Google’da “WAV to MP3 converter” veya “WAV MP3 dönüştürücü” diye aratarak bulabileceğiniz araçlarla dönüştürme işlemi yapmayı deneyebilirsiniz.

 5. Merhabalar teyp kasedindeki sesi notebook bilgisayarıma aktarmak istiyorum. Hat Girişi (Ses Aygıtı-Kayıt-Hat Girişi) gözükmüyor. Mikrofon ve Stereo Karışımı gözüküyor. Ne yapabilirim?

  • Dizüstü bilgisayarlar için kulaklık ve mikrofon bağlantılarını ayıran çoğaltıcılar var. Onun dışında bir çözümü var mı bilmiyorum.

  • “…bilgisayardan bilgisayara değişmekle birlikte bazı çözümler var gibi duruyor. Mesela birisi Realtek HD Audio Manager’e girip port sembolüne çift tıklayıp mikrofon seçeneğini seçmiş ve çalışmış.”

 6. merhaba. bugün 3.5 mm aux kabloyu aldım, tüm ekipmanlar hazır. kaset ve kasetçalar lakin kayıt işi olmuyor. bende bir laptop var, oradan yapmak istiyorum fakat beceremedim. laptopta kulaklık ve mikrofon işlevini aynı anda gören bir giriş var sadece. ayarları nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum.

  • Dizüstü bilgisayarlar için kulaklık ve mikrofon bağlantılarını ayıran çoğaltıcılar var. Yine USB’ye bağlanan aparatlar var.
   Ama bilgisayardan bilgisayara değişmekle birlikte bazı çözümler var gibi duruyor. Mesela birisi Realtek HD Audio Manager’e girip port sembolüne çift tıklayıp mikrofon seçeneğini seçmiş ve çalışmış.

   • kayıt aygıtlarından kayıt kısmını açtığımda üç seçenek çkıyor. 1 – “mic in at front panel (black)” yazan bölümde, ( devre dışı, bağlantısız ) yazıyor, bu seçeneğin altındaki 2’inci seçenekte “mikrofon” yazan bölümde ise ( varsayılan aygıt ) yazıyor. bunun altındaki 3’üncü seçenekte de “stereo karışımı” yazıyor. bunlardan hangisini aktif, hangisini devre dışı yapayım? teşekkür ederim.

    • Normal şartlar altında “Mic in at front panel”ın aktif ve varsayılan, diğerlerinin pasif olması gerekir. Bu durumda çalışmalı. Ama çözüm bilgisayarınıza, ses kartınıza, kullandığınız kabloya kadar her şeye çok bağlı.

     Eğer çalışmazsa ve ses kartınız Realtek ise Denetim Masası>Realtek HD Audio Manager yolunu izleyip sağdaki jack sembolüne çift tıklayarak mic-in’i seçebilirmişsiniz. Yine çalışmazsa üstündeki klasör sembolü (ayarlar)dan mic in’i etkinleştirebilirmişsiniz.

     Dediğim gibi her şeye çok bağlı. Kablonun ucu kaç iğneli? Ses kartınız ne? Son versiyon sürücüsü ne? İşletim sisteminiz ne? Mesela HP’nin bu konuyla ilgili uzun bir sorun çözme anlatımı şu şekilde: https://support.hp.com/tr-tr/document/c03985159

     Benim dizüstü bilgisayarımda hiçbir şey işe yaramadı. Baya da araştırdım pek çok insan çözememiş bu yüzden USB’ye takılan çoğaltıcılardan almak zorunda kalmışlar.

 7. Hakikaten güzel tevâfuk oldu, HP’in bağlantısını paylaşmanız; lakin bu kayıt işini laptoptan yapamasam da güzel bir sohbet oldu. üç iğneli fiş, dört iğneli fiş, iyice kafamı karıştırdı bu iş. ben amatör bir kullanıcı bile sayılmam, bu kadar profesyonel, oldukça çetrefilli bir iş olduğunu hiç düşünmemiştim. Tekrar teşekkür ederim…

 8. Değerli Dost,

  Size nasıl teşekkür etmeliyim bilemiyorum. Beni yıllardır yapmayı planladığım, bir türlü başaramadığım teypten, CD ye aktarma amacıma ulaştırdınız.
  Tekrar tekrar teşekkürler, sevgiler.

  Mustafa Nuri GÜLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.