Dış Kapı Numarası Yazma


Şimdi misafirlikteyiz. Evimizle ilgili şöyle bir sorunla karşılaşıyoruz: Evin de içinde bulunduğu küçük apartmanın görünür herhangi bir yerinde kapı numarası yazmıyor. Sokak da görece dağınık bir sokak olduğundan adresi bulmaya çalışan kuryeler fazlaca zorlanıyorlar. Yasal olarak da kapı numarasının görünür bir yerde mutlaka bulunması gerekiyor.

Çelik veya plastik numaralar satın alabilir veya yaptırabilir ve monte edebilir veya yapıştırabiliriz. Ancak daha hızlı bir çözüme ihtiyacımız var, yarın üç tane kurye bekliyoruz. Elimizdeki imkanları değerlendirmeye, zaten çok önceden kenara köşeye koyduğumuz kullanılmamış malzemelerden faydalanmaya karar veriyoruz: Kapı numarasını duvara okunaklı bir şekilde boyayacağız.

Malzemeler: Bir adet A4 kâğıt, bir adet A4 boyutlarında karton, maket bıçağı veya makas, bant, fırça, uygun renkte plastik veya yağlı boya. Duruma göre malzemeler değişebilir, örneğin sprey boya kullanırsanız fırçaya hiç ihtiyaç duymayabilirsiniz.

1. Bir adet A4 kâğıda yapacağımız boyamanın kılavuzunu çıkartacağız önce, hani geceleri binaların duvarlarına seri boyamalar yapan gençler gibi. Bunu elle de hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta “o” gibi, “9” gibi kapalı şekilli harflerin ortalarının kılavuzda kalabilmesi için bağlantı noktaları bırakmak. Ne demek istediğimizi anlamak için kolaya kaçarak bulduğumuz bilgisayarlı çözüme bakabilirsiniz:

Biz Spray.ME yazı tipini kullandık ve biraz daha güzel görünmesi için azıcık rötuş yaptık. Harflerin yüksekliği de aşağı yukarı 8,5 cm, orta mesafelerden gayet okunaklı, uzak mesafelerden de seçiliyor ne olduğu. Arama motorlarında “spray paint font” gibi aramalar yaparak benzer yazı tiplerine ulaşabilirsiniz.

2. Çıktımızı alıyoruz, sonra tek kat A4 kâğıt boyayı yeterince maskelemeyebileceğinden tedbiren altına bir de karton yapıştırıyoruz bantla. Maket bıçağıyla siyah alanları kesiyoruz:

Ve kılavuzumuz hazır.

3. Boyama yapmak istediğimiz kuru ve temiz yüzeye kılavuzumuzu bant yardımıyla güzelce yapıştırıyoruz, hiç oynamaması çok önemli. Yapıştırdıktan sonra kılavuzun içini dikkatlice boyuyoruz. Boya seçimimizi uygun bir renkten yana yapmalıyız: Tercihen koyu bir yüzey için beyaz; açık yüzeyler için mavi, siyah gibi renkler. Bizim boyayacağımız kısım kahverengi, dolayısıyla seçimimiz beyaz. Ayrıca, fırçayı veya ruloyu boyaya batırıp duvara sürmeden üzerinde mümkün olduğunca az boya olmasına dikkat etmeliyiz. Fazla boya damlayabilir ve kılavuzun dışına taşabilir. Tabii sprey boya kullanıyorsanız böyle bir derdiniz yok, sadece sıkarken abartmamaya dikkat edin. İşte ilk boyama sonrası durum:

4. Biz biraz sakarlık yapıyoruz ve boyayı dışına taşırıyoruz kılavuzun 🙂 Bu nedenle sulu boya fırçası gibi bir fırçayla biraz ince çalışma yapıyoruz:

5. İşlem tamamlandı. Henüz ıslak olduğu için yakından dünyalar harikası gibi durmasa da sokaktan görüntü şu şekilde:

Kuruduğunda daha güzel duracağına inanıyoruz 🙂

Yarım saatten biraz fazla vakit harcadığımız uğraşımız hedefine tam anlamıyla ulaştı: Binanın kapı numarasını oldukça okunaklı ve düzgün bir şekilde yazmayı başardık. Üstelik evde hazır bulunanlardan başka bir malzeme kullanmadık, fotoğraf çekmek için çıktığımız dışında sokağa bile çıkmadık. Bizce eğlenceli bir çözüm, kolay gelsin.

Not: Kuruyunca daha güzel durdu evet 🙂


“Dış Kapı Numarası Yazma” için bir cevap

  1. İletişim kısmı üzerinden size direkt olarak mail gönderemiyorum, mailim üzerinden bana ulaşır mısınız?
    Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.