iPhone Hoparlör Deliklerini Temizleme


iPhone’larda, iPad’lerde, hatta genel olarak kasasında hoparlör, mikrofon vb. işlevler için küçük delikler bulunan bütün cihazlarda (marka sınırlaması olmaksızın) bu deliklerin zamanla pislikle dolması ve bir yerden sonra cihazdan istediğiniz performansı alamamak (sesin kısık çıkması) sık karşılaşılan bir sorun. Cebinizdeki ufacık tüycüklerin bile kolayca tıkayabildiği bu açıklıkları belirli aralıklarla temizlemenizde fayda var.

Böyle durumlarda daha önce kürdan, iğne gibi ince cisimlerle delikleri temizleme girişiminde bulunmuş olabilirsiniz. Bir noktaya kadar etkili bu yöntemlerde, pislikleri deliklerin içerisine daha fazla itme ve eğer zorlarsanız cihaza zarar verme riski bulunuyor. Bu yazıda bu soruna karşı son derece etkili bir yöntem sunulmaktadır.

Elimizdeki malzemelere bakalım önce:

Esneyebilen (kolay kopmayan) bir bant, elektrik bandı bu işi gayet güzel görüyor ve bir adet kürdan bu işlem için yeterli. Sakıza aşağıda kısaca bahsedeceğim alternatif bir uygulamada ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ne yazık ki bu yöntemi arkadaşımdan öğrendikten sonra hemen uygulamaya koyulmanın verdiği hararetle deliklerin pislik dolu halinin fotoğrafını çekmeyi unuttum, bu nedenle biraz ortasından gireceğim:

Elektrik bandını cihazınızın deliklerinin üzerine resimdeki gibi çekin. Görüntüdeki cihaz iPhone SE. Sonra aynı görseldeki gibi ucu çok da sivri olmayan kürdanı deliklere batırın. Ortaya çıkan görüntü oldukça tatmin edici. Bütün deliklere kürdanı batırdıktan sonra bandı çekin ve sonuç:

Bütün pislikleri çekebilmek için bu işlemi birkaç kere tekrar edebilirsiniz, normalde pislikten griye dönen delikler bu işlem sonrası aşağıdaki gibi görünecektir. Bu görüntü daha da tatmin edici:

Aynı işlemi telefonunuzun ön yüzündeki hoparlörde de tekrar edebilirsiniz. Bu defa ucu daha küt bir cisim kullanmak daha mantıklı, ucu tam açılmamış bir kurşunkalem gibi:

Tabii ki aynı bandın kullanılmayan yerlerini kullanıyoruz ki bandı israf etmeyelim. Topladığımız pisliklerin genel bir görüntüsü (keyiflenmemek elde değil):

Bu uygulamayı sakızla da yapabilirsiniz. Sakızı ağzınıza atın, biraz çiğneyin ve deliklerin üzerine yapıştırıp çok az bastırın. Çok fazla bastırırsanız içeride sakız kalır aman dikkat. Sonra sakızı çekin. Birkaç kere tekrar edin ve sonuç: Cihazınız ilk günkü gibi.

Bir şarkı açın ve cihazınızın ilk günkü gürültüsüyle bangır bangır dinleyin.

Kolay gelsin.


“iPhone Hoparlör Deliklerini Temizleme” için 3 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.