iMazing ile iPad’in Pil Sağlığını Öğrenme


Eğer iPad’inizin pil sağlığını öğrenebilmek için daha önce Ayarlar>Pil yolunu izleyerek Pil Sağlığı seçeneğini arayıp bulamadıysanız bu yazı sizin için.

Bir dostumuzun iPad Air’ının şarjı çok hızlı doluyor ve çok hızlı boşalıyordu. Forumlarda, destek sitelerinde ne varsa denedik; en son üzülerek pilin ömrünü doldurmuş olabileceğini kabullendik. Emin olmak için Pil Sağlığı‘nı kontrol etmemiz gerekti ancak bu bilgiye Ayarlar üzerinden ulaşamadık. Ne yazık ki iOS 12’den sonra Battery Life gibi basit uygulamalar da pil sağlığını görüntüleyemez olmuş. En son iMazing adlı bir yönetim uygulamasında aldık soluğu.

iMazing’i Windows veya macOS bilgisayarınıza ücretsiz indirerek kurabilirsiniz. Pil sağlığını görüntülemenize yarayan basit özellik şükür ki ücretsiz sunuluyor. Kurulum dosyalarına bu bağlantıdan kolayca erişebilirsiniz.

Kurduktan sonra iPad’inizi bilgisayarınza bağlayın ve iPad’inizin ekranından cihaz parolasını girin, ayrıca bağladığınız bilgisayara güvendiğinizi belirtin. Zaten iMazing sizi bu yönde yönlendirecektir. macOS ve Windows’ta karşılaştığınız arayüzler bir miktar farklı olabilir. Windows üzerinden gideceğim:

iMazing Windows arayüzü

DEVICE DETAILS‘in hemen yanındaki i simgesine bastığınızda karşınıza cihaz detayları gelecek. Cihaz detaylarında Battery Design Max. Charge seçeneğini göreceksiniz, bu sizin cihazının fabrikadan çıktığındaki sıfır hâliyle sahip olması gereken maksimum pil kapasitesi. Battery Effective Max. Charge seçeneği ise size şu anki durumda bu bataryanın ne kadarını doldurabildiğinizi gösterir:

Gördüğünüz üzere iPad’imizin pili ölmüş ağlayanı yok, pil sağlığımız %10,7. Servis yolları bizi bekler.

Bu sadece iPad için değil iPhone modelleri için de aynı amaçla izleyebileceğiniz bir yol.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.