Illustrator’de Nesnelerin Köşe Yarıçapını Koruma


Diyelim ki Adobe Illustrator‘de büyük, tatlı, köşeleri yuvarlatılmış bir dikdörtgen çizdiniz:

Bu dikdörtgen aslında bir kare, eni ve boyu 300 piksel. Her köşesine de aynı yarıçap uygulandı ve o da 20 piksel. Sonra bu büyük, tatlı, köşeleri yuvarlatılmış kareyi; küçük, tatlı, köşeleri yuvarlatılmış bir kare hâline getirmek istediniz ve üzerine tıklayıp köşesinden tutarak küçülttünüz:

Yeni elde ettiğiniz karenin ise bir kenarı 50 piksel. Ancak bir sorun var: köşe yarıçapları hâlâ 20 piksel olduğu için küçük kareniz biraz daha şans versek daireye dönüşecek, eskisinden çok daha yumuşak görünüyor. Siz ise kareyi ne kadar büyütürseniz veya küçültürseniz küçültün köşe yarıçaplarının da aynı oranda değişmesini istiyorsunuz. Bu sayede; örneğin, kareyi büyüttüğünüzde sanki onu yakınlaştırmışsınız da köşe yarıçapı da büyümüş gibi bir görüntü elde edeceksiniz. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Nesneyi seçtikten sonra üst menüden Object > Expand Appearance diyebilirsiniz. Bu seçenek nesnenin sahip olduğu görünüm özelliklerini vektöre dönüştürerek nesneye uygulayacaktır. Bu sayede hem dikdörtgenin büyüklüğünü ne kadar değiştirirseniz değiştirin oranlarını koruyacak hem de dikdörtgenin kenarlığı ve iç bölgesi ayrı birer nesne olarak düzenleyebilmeniz için erişilebilir duruma gelecek, bunu nesneye çift tıklayarak görebilirsiniz.:

Ancak, bu işlemden sonra dikdörtgeninizi bir dikdörtgen olarak düzenlemeye devam edemeyeceksiniz çünkü görünüm özellikleri vektörel olarak uygulanmış olacak. Yani kenarlık artık ayrı bir nesne hâline gelmiş olacak. Dolayısıyla Expand Appearance uygulaması genelde son dokunuşları gerçekleştirmek veya ayrı bir tasarım safhasına geçmek için kullanılır. Örneğin, bir metin yazarsınız, o metni bir yaya oturtursunuz ve Expand Appearance özelliğini kullanıp yayı şekle dahil ettikten sonra elde ettiğiniz vektörel nesne üzerinde bambaşka çalışmalara devam edersiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.