Illustrator’de Gradient’i Birden Fazla Nesneye Uygulama


Adobe Illustrator’de çalışırken birden fazla nesneye tek bir gradient uygulamak istediğiniz bir an gelebilir. Bu kısa ve hedefe yönelik yazının konusu da bu: Çok sayıda nesne boyunca nasıl aynı gradienti uygulayabilirsiniz?

Diyelim ki elinizde şöyle iç içe nesneler var:

Birtakım harfler ve onları saran bir çerçeve.

Normal şartlar altında bu nesneleri beraber seçip gradient uygulamaya çalışırsanız ortaya çıkacak olan sonuç şu olacaktır:

Gördüğünüz gibi her bir nesneye aynı gradient tek tek uygulandı. Yani her bir nesnenin (harflerin, çerçevenin) solundan sağına sarıdan kırmızıya doğru bir renk geçişi oluştu. Ancak bizim istediğimiz bu renk geçişinin tüm görüntü boyunca gerçekleşmesi.

Eğer nesneleri seçip gruplarsanız ve gradient’i bu şekilde uygulamaya çalışırsanız yine işe yaramayacaktır. İhtiyacınız olan şey: compound path. Yani nesneleri birleştirmek. Birleştirmek istediğiniz nesneleri seçin ve Object>Compound Path>Make yolunu izleyin veya Ctrl+8 kısayolunu kullanın. Sonucu hemen görebileceksiniz:

Nesneler boyunca yayılan gradient uygulamasının en meşhur örneği Instagram logosu olabilir. Benzer bir uygulamadan siz de yararlanabilirsiniz. Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.