Gözlerinizin İlacı: f.lux


Bilgisayar karşısında çok vakit geçirmenin zararlarından konuşurken bilgisayar başında gece geç saatlere kadar çalışan bir arkadaşımın ağzından yakaladım f.lux kelimesini. Kendi bilgisayarımın başına geçer geçmez araştırdım, indirdim, yükledim ve denedim. Sonuç mükemmel.

Bilgisayar ekranları ışıl ışıldır. O kadar kuvvetlidir ki bu ışıltı hava karardıktan sonra ekrana biraz odaklandığınızda ciddi baş ağrılarına sebep olabilir. Gece yatağınızdan kalkıp bilgisayarda bir şeylere göz atmak istediğinizde yüzünüze projektör doğrultmuşlar gibi sersemlersiniz ilk başta. Gündüz gözüyle parlak, canlı ve çekici görünen o ekranlara bakmak gece olduğunda ızdıraba dönüşür. Hatta bu yüzden uyumakta ve dolayısıyla uyanmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumun sebebi: renk sıcaklığı. Bilgisayar ekranı sizi o kadar yoğun bir şekilde mavi ışığa maruz bırakır ki (6500K) yerinizde otururken gecenin ortasına kadar havanın karardığını hissetmezsiniz, gün ışığı gibidir. Ancak hava karardığında, güneşin yokluğunda, doğal olarak bulunduğunuz ortam biraz daha az mavi olacaktır, güneş kadar kuvvetli aydınlatmaların altında oturmadığımızdan. Bilgisayar ekranlarının da pek çok durumda buna uyum sağlaması gerekir.

f.lux tam da bu noktada devreye girmektedir. Sizin tercihlerinizi de hesaba katarak gündüz ekranınızın gayet normal görünmesine müsade eder, gece ise mavi ışığını biraz keser ve ortam aydınlatmasına uyum sağlatır. Gündüz mü gece mi olduğunu sizin ona verdiğiniz konum bilgisinden tespit eder. İlk kullanışınızda ekran size tamamen turuncu bir filtre altındaymış gibi gelebilir ancak alıştığınızda hiç yadırgamayacaksınız. Hatta alıştıktan sonra f.lux’u geçici olarak kapatarak yüklemeden önce maruz kaldığınız işkenceyi deneyimleyebilirsiniz.

f.lux’ı renk hassasiyeti gerektiren işleriniz (görsel tasarım vb.) sırasında ya da gün doğumuna kadar geçici olarak kapatabilirsiniz. Ayrıca gece aydınlatmasının hangi sıcaklıkta olacağını seçebilir, sıcak-soğuk modlar arasında yavaş mı hızlı mı geçeceğine karar verebilirsiniz.

Daha karmaşık özellikleri ve diğer her şeyiyle f.lux aşağıdaki bağlantıda:

f.lux: software to make your life better

Şiddetle tavsiye ederim. Tek dezavantajı, eğer zorunda değilseniz, bilgisayar gibi bir cihazın karşısında gece oturmayı da cazip hale getirmesi

Not: Ben bu yazıyı yazdıktan uzunca bir süre sonra Windows 10’a Night Light (Gece Işığı) özelliği geldi, aşağı yukarı aynı işi görüyor. Ayrıca Asus marka bilgisayarları olanlar için Asus Splendid isimli bir uygulama da benzer bir işlev görüyor. f.lux güzel uygulama tabi ancak sistemi biraz yoruyor olabilir. Böyle durumda Windows 10’un gömülü özelliği daha çok işinize yarayabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.