Google Maps: Yüksek Çözünürlüklü Haritalar İndirin veya Yazdırın


Google Maps yardımıyla istediğiniz bir yerin yüksek çözünürlüklü bir haritasını ücretsiz olarak bilgisayarınıza nasıl indirebilir ve yazdırabilirsiniz görelim.

Önce Google My Maps hizmetine giriyoruz:

Ardından karşımıza çıkan sayfada Google kullanıcı adımızı ve şifremizi giriyor ve oturum açıyoruz. Oturum açınca karşımıza çıkan sayfanın üst paneli şu şekilde:

Muhtemelen henüz bir haritamız yok. Sol taraftaki +YENİ HARİTA OLUŞTUR’a tıklıyoruz. Karşımıza konum araması yapabileceğimiz, Google Maps’ten aşina olduğumuz bir harita ekranı geliyor:

Bu yazımız için Eskişehir’in Günyüzü ilçesinin haritasını çıkartmak istiyoruz. Arama kutusuna geliyor, Günyüzü yazıyor, aradığımız yeri buluyoruz:

İstersek farklı türden haritaları da görebiliriz. Temel Harita seçeneğine tıklayıp menüyü açtığımızda karşımıza farklı farklı harita seçenekleri çıkıyor. Bunlara yer şekillerini, uydu görüntülerini gösterenler de dahil:

İstediğimiz harita seçeneğini işaretleyip istediğimiz görüntüyü de haritada ayarladıktan sonra Katman ekle diyoruz. Biz Günyüzü’nün temel haritasını yazdırıyoruz bu yazı için.

Sonrasında aynı kutunun sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayıp menüde Haritayı yazdır seçeneğine ulaşıyoruz:

Karşımıza çıkan pencere şu şekilde:

Mümkün olduğunca yüksek çözünürlükte edinesimiz var haritayı, o yüzden Kağıt boyutu‘nu A3 yaptık. Sayfa yönlendirmesini ve çıkış türünü de farklı farklı seçebiliriz. Şimdilik PDF’yi seçtik.

Evet Günyüzü’nün PDF biçimindeki dikey yönlendirmeli temel haritası A3 boyutlarında hazır:

Daha sonra ben bu PDF çıktısını Photoshop’ta değerlendirdim. Tabii bazı sıkıntıları yok değil bu yöntemin. Sözgelimi haritanızın çözünürlüğü yüksek olsa da yeterince yakınlaşamadığınız için küçük detayların, sokakların vs., adları görünmüyor. Yine de bu yöntemin ücretsiz olduğunu, tam anlamıyla bir harita sağlama hizmetinin de mümkün ancak ücretli olduğunu düşünürsek fena bir çözüm olarak görünmüyor.


“Google Maps: Yüksek Çözünürlüklü Haritalar İndirin veya Yazdırın” için 2 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.