Figma’da Dışa Aktarılan PDF’de Bazı Ögelerin Görünmemesi Sorunu


Sorun senaryomuz şöyle: Figma’da çalışıyorsunuz. Örneğin bir mobil uygulama için wireframing yapıyorsunuz (Wireframing’in Türkçe karşılığı olarak Telkafes Tasarımı, Şema Tasarımı -şema Fransızca- gibi seçenekler sunulmuş, şahsen telkafesli versiyonu sevdim ancak hangisi tutarsa artık…):

Sonra bu çalışmaları PDF olarak çıktı almak istediniz. Soldaki Figma logosunun üzerine geldiniz, File>Export frames to PDF… yolunu izlediniz. Dosya konumunu seçtiniz ve kaydettiniz. Ancak, bazı çizimleriniz PDF’te görünmüyor:

Aradaki farkları fark ettiniz mi?

Bunun çok sayıda nedeni olabilir. Kısa bir araştırmayla Figma’da PDF oluşturma sırasında yaşanan sorunlara dair pek çok yazı bulabilirsiniz. Özel olarak yukarıda paylaştığım görsellerdeki sorun şu:

PDF çıktısında görünmeyen frame’ler, çıktı almak istediğimiz frame’in içinde değil. Çıktı almak istediğimiz frame’in adı Sender-Location, sol taraftaki katmanlar kısmında görebilirsiniz. Ancak görünüşte bu frame’in içindeki arama ve başlık frame’leri, katman hiyerarşisinde bu frame’in içinde değil. Sorunun nedeni tam olarak bu. Sol taraftaki katmanlar kısmında, dışarıdaki bu frame’leri ekranımızın hiyerarşik olarak da içerisine alırsak sorun çözülüyor:

Figma’da çalışırken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de tam olarak bu: Katmanları, grupları, frame’leri, katmanlar arası hiyerarşiyi sürekli göz önünde bulundurmalısınız.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.