Excel’de Bir Sayının Başındaki Sıfırları Silme


Pek çok kişinin karşılaştığı bir başka sorunla yeniden birlikteyiz.

Excel’de hücrelerin biçimlendirmelerinden kaynaklı olarak bir hücrede bir veriyi dilediğiniz formatta göstermekte zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle Excel maceranızın başlarındaysanız.

Bu konu Excel camiasında bir mizah konusu bile olmuştur:

Me Excel switches number to a date Friends Joey learning French |  StareCat.com

Diyelim ki fatura numarası vb. bir sayısal veriyi excel hücrelerinde tutmanız gerekiyor. Bu tarz sayıların başlarındaki haneleri, 0 (sıfır) bile olsa, korumanız gerekiyor olabilir. Ancak bunu dümdüz bir şekilde yaparsanız sizin her zaman yanınızda olan ve sizin yerinize karar vererek hayatınızı kolaylaştıran Excel, eğer ayarlarıyla oynamadıysanız, dilediğiniz gibi görünmesine izin vermeyecektir.

Yazmak istediğimiz sayı:

Hücreden çıktığımızda ortaya çıkan sonuç:

Bu durum hücrenin biçimlendirmesinden kaynaklanıyor. Excel otomatik olarak bunun bir sayı olduğunu görüyor ve başındaki etkisiz 0’ları ortadan kaldırıyor. Eğer bu hücrelerin biçimini Giriş sekmesinde Text/Metin olarak belirlerseniz sıfırlarınızı koruyabilirsiniz:

Hücrenin yanındaki ufak uyarı bize bir sayının Metin olarak saklandığını söylüyor. Bunun şimdilik bizim için bir sakıncası yok.

Bir diğer alternatif Custom/Özel bir biçimlendirmeye başvurmak. Yine Giriş/Home sekmesindeki varsayılan biçimlendirmeleri görüntülediğimizde ve Daha fazla seçeneğini takip ettiğimizde, biçimlendirmeyi Custom/Özel olarak seçip sayımızın ne kadar haneli olacağını ayarlayabiliriz:

Bu durumda herhangi bir uyarı da almayacağız. Üstelik matematiksel işlemlerde de herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız. Aşağıda, yukarıdaki biçimlendirmeye göre biçimlendirilmiş sayıları ve yanlarında onlardan yola çıkarak formüllerle hesaplanmış başka sayıları görebilirsiniz:

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.