Çevrimdışı Navigasyon: HERE WeGo


Navigasyon uygulamalarının en sinir bozucu yönü sadece çevrimiçi çalışmaları olabilir. Bu, telefonunuzun çekmediği yerde kötü bir performansla karşılaşmanıza ve şarjınızın çabucak bitmesine neden olabilir. Here WeGo adlı uygulama, haritaları telefonunuza indirebilmenize ve bu sayede çevrimdışı olarak harita ve navigasyon kullanabilmenize izin veriyor.

Eski Windows Phone cihazım sayesinde keşfettiğim bu güzide uygulama hem Android’te hem de iOS’ta var. Uygulama marketine (iOS için App Store) girerek uygulamanın adını aratabilir ve indirebilirsiniz:

Sonrasında uygulama ikonuna tıklıyorsunuz ve açılıyor:

Açıldıktan sonra sol üstteki hamburger menüye eriştiğiniz zaman Harita indir seçeneğini görüyorsunuz:

Burada Türkiye haritasını Avrupa kıtası altında bulabilirsiniz. Haritanın büyüklüğü aşağı yukarı 800 mb, yani telefonunuzda boş yer sıkıntısı yaşamıyor olmanız lazım.

Türkiye haritası indi:

Artık geri dönebilir ve az önce açtığınız hamburger menüden Çevrimdışı kullan seçeneğini etkinleştirebilirsiniz:

Artık çevrimdışı olarak harita ve navigasyon kullanabilirsiniz. Unutmayın telefonunuz konumunuzu GPS sayesinde buluyor, internetinizin açık olmasına gerek yok.

Dikkat ettiyseniz sadece Türkiye’nin değil pek çok ülkenin haritası mevcut. Bu en çok yurtdışına giderken işe yarıyor. Avrupa’ya çıkarken telefonuma Here WeGo yüklemiş ve gideceğim ülkelerin haritalarını indirmiştim. Bu sayede internet paketine veya kablosuz bağlantıya ihtiyaç duymadan, şarjımı da fazla eritmeden sıkıştığım zamanlarda konumumu ve gideceğim yeri rahatça bulabilmiştim. Tavsiye ederim.


“Çevrimdışı Navigasyon: HERE WeGo” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.