Bilgisayarınızın Gürültüsünü Azaltın


Masaüstü bilgisayarlarda fan kaynaklı gürültü sorunu oldukça yaygın. Google ile aradığınızda karşınıza bu sorunun çözümüyle ilgili sayısız öneri çıkacaktır. Bu yazı onlardan biri değil. Bu yazıda içinde işlemci fanı ve 4 adet 80 mm’lik fan olan kasamdan gelen fan seslerinin etkisini nasıl azalttım onu göstereceğim kısaca.

Öncelikle bu garip uygulamanın mantığını kavramak isterseniz size şöyle bir deney önereceğim:

Cep telefonunuzu titreşimi açık halde ahşap bir sehpanın üzerine koyun ve çaldırın. Sonra kanepenin veya yatağın üzerine koyun ve çaldırın. Sehpanın üzerindeyken sanki yer yerinden oynadı değil mi? Yatağın üzerindeyken ise neredeyse duyamadınız.

Neden?

Çünkü hem sehpanın yüzeyi daha sert olduğu için titreşimler daha şiddetli ses dalgaları oluşturdu hem de sehpa çok daha yoğun bir cisim olduğu için sesi kolayca her yöne iletti.

Benim kasam da ahşap bilgisayar masamla doğrudan temas halindeydi. Kasada fanlardan dolayı oluşan küçücük minicik titreşimler veya ses ahşap masaya kolaylıkla ilerliyor ve masanın da kasayla birlikte zonklamasına sebep oluyordu.

Çözüm?

Hemen hemen her yapı markette satılan ve masaların, sandalyelerin vb. eşyaların kaymaması veya yeri çizmemesi için ayaklarının altına takılan yapışkanlar:

Kazanın masaya temas ettiği dört noktaya bu yapışkanlardan birer tane yapıştırdım:

Sonuç: Beklediğimden bile daha çok azaldı gürültü. Meğer masa gürültüde ciddi pay sahibiymiş, tıpkı telefon davasındaki gibi.

Kulağa ilginç geldiğini biliyorum ancak böyle küçük çözümler büyük etkiler doğurabiliyor gerçekten de. Aslında fanları kasalara vidaladığım noktalara da kumaş veya lastik sıkıştırıp sonucu görmek istiyordum ama üşendim, belki siz denersiniz? Fena fikir olmayabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.