AssistiveTouch: Bozuk iPhone Düğmesine Alternatif


Eski iPhone’umun yandaki ses düğmesi bozulmuştu, sessize alamıyordum. Almaya çalışsam bile kendi kendine sesli-sessiz arasında gidip geliyor, titreşe titreşe şarjının yarısı bitiyordu. Bu sıkıntıyı yaşayan pek çok insanın oldğunu da öğrendim. Peki insanlar nasıl çözüyor bu sorunu?

Yanıt: AssistiveTouch.

Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>AssistiveTouch yolunu takip ederek AssistiveTouch’ı etkinleştirdiğinizde ekranınızda siyah, uygulama ikonu gibi duran, ortasında beyaz bir daire bulunan, yuvarlak köşeli bir dörtgen beliriyor.

Ekranın her kenarına sürükleyip bırakabildiğiniz o dörtgene bastığınızda karşınıza bir menü çıkıyor:

Bu menüde Aygıt yolunu takip ettiğinizde sadece sesi tamamen açıp kapatma değil aynı zamanda ekranı kilitleme, ekranı döndürmeyi etkinleştirme/kapatma, sesi azaltıp arttırma seçenekleri de karşınıza çıkıyor:

Yani AssistiveTouch iPhone’unuzu yandaki tuşlara hiç basmadan kullanabilmenizi sağlıyor. Bu yüzden eğer tuşlarınız bozuksa servise bir çuval para dökmekten daha ucuz bir çözüm olarak AssistiveTouch’ı değerlendirebilirsiniz. Bir yerden sonra zaten alışkanlık haline geliyor, hiç tuş kullanasınız gelmiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.