Android Telefonlarda Geliştirici Modunu Açma


Bugüne kadarki en kısa yazılarımızdan birinde yeniden birlikteyiz.

Çeşitli nedenlerle, geliştirici olmasanız bile, Android telefonunuzda geliştirici seçeneklerine ulaşmanız gerekiyor olabilir.

Örneğin, telefonunuza ve bilgisayarınıza Iriun Webcam gibi bir uygulama kurarak telefonunuzu bilgisayarınız için bir kameraya dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bunu kablosuz bağlantı üzerinden çoğu zaman çözebilseniz de kablosuz bağlantının kalitesizliği veya yokluğu sizi kablolu bir çözüme itebilir. Bu durumda telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablo ile bağladığınızda görüntünün aktarılabilmesi için USB hata ayıklama (USB debugging) seçeneğinin telefonunuzda açık olması gerekiyor. Bunun için de geliştirici seçeneklerine ulaşmalısınız.

Ayarlarda şöyle bir göz gezdirebilirsiniz. Eğer aldıktan sonra telefonunuza bu konuda herhangi bir müdahalede bulunmadıysanız geliştirici seçeneklerini göremeyeceksiniz, çünkü varsayılan olarak kapalı geliyor. Bunun için de geliştirici modunu açmalısınız. Geliştirici modunu açmak için de herhangi bir ayar göremeyeceksiniz. Bunun için aşağıdaki tam da geliştiricilere yakışır yolu izlemelisiniz:

1. Telefonunuzun ayarlar menüsüne gidin.

2. Telefon bilgilerinin bulunduğu (Telefon hakkında vb.) menüye ilerleyin.

3. Android yapı numarasının (build number) üzerine gelin.

4. Yapı numarasına 7 kere basın.

5. Kaç kere bastığınızı saymanıza çok da gerek yok, Android zaten yarı yolda sizi uyaracaktır (Geliştirici olmak için 4 kere daha basın!).

6. İşlem tamamlandığında Android sizi bilgilendirecektir (Tebrikler, artık bir geliştiricisiniz!).

7. Sonra ayarlara geri dönün. Geliştirici seçeneklerinin açıldığını göreceksiniz.

USB hata ayıklamayı buradan açabilirsiniz. USB hata ayıklama açıkken telefonunuzu bağladığınız bilgisayarlar konusunda dikkatli olun, güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.