Adobe XD’de Çalışma Yüzeyini Transparan Arkaplanlı Kaydetme


Adobe XD elinizdeki hazır tasarımdan kullanışlı sunum ve prototipler hazırlayabileceğiniz aynı zamanda sıfırdan bir tasarım yaratabileceğiniz bir uygulama. Zaman zaman Adobe XD’de çalıştığınız bir artboard’u/çalışma yüzeyini şeffaf arkaplanla PNG biçiminde kaydetmek isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki görsel üzerinde çalıştığımız ve transparan arkaplanla kaydetmek için can attığımız müthiş çalışma yüzeyini temsil etsin:

Biz bu artboard’u/çalışma yüzeyini dışa aktarırken her zaman izlediğimiz Menü>Dışa aktar veya Menu>Export yolunu izlediğimizde dışa aktarma biçimi olarak PNG seçsek dahi karşımızda şöyle bir sonuç çıkıyor:

Gördüğünüz gibi hiç de şeffaf değil arkaplanı. Neden peki?

Çünkü Adobe XD’de yeni bir proje açtığınızda varsayılan olarak artboard’lar/çalışma yüzeyleri beyaz arkaplanlı olarak ekleniyor. Bunu değiştirdiğinizde sonuç da değişecektir. Nereden değiştireceğiz? Dışa aktarmak istediğiniz çalışma yüzeyini seçince sağ taraftaki barda Appearance/Apparance/Görünüm başlığını ve Background/Fond/Arkaplan seçeneğini göreceksiniz:

Buradaki tiki kaldırırsanız eğer, çalışma yüzeyinizin arkaplanı şeffaf olacaktır. Yine aynı yolu izleyip PNG olarak dışa aktarırsak çalışma yüzeyimizi sonuç şöyle oluyor:

Gördüğünüz gibi gayet şeffaf. Şimdi de tiki geri yerine koyup farklı bir arkaplan rengi seçelim, örneğin kırmızı. Sonuç:

Kanadı değil mi gözleriniz. Demek ki başarılı olduk. Zaten gerçekleştirdiğiniz değişikliklerin sonuçlarını hemen çalışma yüzeyi üzerinde de gözlemleyeceksiniz.

Kolay gelsin. Siz bunla uğraşırken ben de Adobe XD’m neden Fransızca oldu ona bakayım bir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.